Frost & Sullivan ve Outlier Ventures tarafından hazırlanan yeni bir liste, Blockchain dünyasının öne çıkan şirketlerini listeliyor

Blockchain’in artık sektörler üstü bir konuma yükseldiği konuyu yakından takip eden pek çok uzmanın ortak görüşü. Buna paralel olarak farklı kurumlar tarafından hazırlanan listeler ise bu alanda öne çıkan şirketleri listeleme gayretinde.

Bu listelerin sonuncusu Frost & Sullivan ve Outlier Ventures işbirliğiyle yayınlandı. 1200’den fazla şirketin incelendiği listeyle 19 farklı kategoride 130 şirket listelenmiş. Kategorilere baktığımızda ödeme sistemlerinden kamu ve şeffaflığa, içerik yönetiminden veri analizine, sosyal ağlardan tedarik zincirlerine kadar çeşitli başlıklar karşımıza çıkıyor.

Frost & Sullivan Dijital Dönüşüm Araştırma Analisti Vijay Michalik, Blockchain ekosisteminin henüz erken dönemlerinde olduğumuzu ifade ederken, 2016’da bu alandaki yeni girişimlerin 500 milyon dolarlık yatırım aldığına dikkat çekiyor. Bugüne kadar sektöre yapılan toplam yatırımın ise 1,5 milyar dolara ulaştığını kaydeden Michalik, bunda Blockchain’in enerji, sağlık ve otomotiv gibi farklı sektörlerde de uygulanabilen yapısının etkili olduğunu dile getiriyor.

Aşağıdaki görselde detaylarını görebileceğiniz tabloda henüz Türkiye merkezli bir şirket bulunmuyor. Temennimiz, Türk girişimcilerin de yeni gelişen bu alanda yerlerini alarak global pazarda kendilerine sağlam bir yer edinmeleri.