Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey’in yönettiği mobil ödeme platformu Square, sunduğu hizmeti İngiltere’ye taşımaya hazırlanıyor.

Eğer yeni bir girişiminiz varsa bu girişimin başarılı olması için geçerli koşullardan biri de kurucunuzun tanınmış bir sima olmasıdır. Bu anlamda ABD merkezli Square’in kurucusunun aynı zamanda Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey olması rekabette avantaj sağlamıştı.

Aradan geçen yıllarda kullanım oranlarını düzenli olarak yukarı çekmeyi başaran Square, global bir marka olma yolunda ise fazla adım atmamıştı. Kanada, Japonya ve Avustralya pazarlarına açılan şirket Avrupa’ya açılma konusunda ise temkinli davranmıştı.

Bloomberg’in haberine göre Square bu gidişatı değiştirmek için büyük ve zorlu bir adım atmaya hazırlanıyor. İngiltere’yi, Avrupa’da hizmet sunmaya başlayacağı ilk ülke olarak seçen Square için bu hem avantaj hem de dezavantaj. İngiltere halihazırda FinTech konusunda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri ve rekabet son derece yoğun. Buna karşın başarılı olması durumunda şirketin diğer Avrupa ülkelerine hızlı bir geçiş yapması kolaylaşmış olacak.

Dorsey, verdiği röportajda İngiltere ile ABD’nin benzer nitelikteki küçük işletmelere sahip olduğunu kaydederken sundukları iş modelinin bu nedenle İngiltere’de çok büyük bir zorlukla karşılaşmayacağını ifade ediyor. Bununla birlikte Brexit sonrasında nasıl bir değişim yaşanacağı ise bilinmiyor. Ancak her halükarda Square gelirlerinin yalnızca yüzde 5’ini ABD dışından sağlıyor ve İngiltere bu oranı çok büyük bir sürpriz olmazsa yukarıya çekmesini sağlayacak.