Bankalara erişim için şubeler önceliklerini koruyor. Ancak dünyada farklı örnekler de var. Tıpkı Brezilya’daki bu yüzen bankalar gibi…

İnsanoğlu geçen yüzyıldan bu yana suyu adeta yeniden keşfetmiş gibi. Devasa barajlar şehirlerdeki yoğun nüfusun enerji ihtiyacını karşılamak için elektrik üretiyor, Marmaray ya da Manş Tüneli gibi yüzeyin altına kilometrelerce uzunlukta tüpler yerleştirerek içinden tren geçiriyor, insansız denizaltılar ise okyanus tabanlarına kadar inerek dünyanın henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş bu alanında yaşama dair ipuçlarını arıyor.

Ancak diğer yandan finans sektörü de suyu, daha doğrusu nehirleri kullanıyor. Alışılagelmiş bina altı banka şubelerinin bir benzeri “yüzen banka şubesi” olarak Amazon nehrini arşınlıyor. Brezilya’nın en büyük kamu bankası olan Caixa Economica Fedaral, Amazon nehri havzasında yaşayan müşterileri için yüzen banka şubelerini nehir boyunca dolaştırıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun sitesinde yayınlanan bir makaleye göre iki adet gemi Amazon nehri havzasında 260 bin kişiye bankacılık hizmetleri sunuyor. Bu yüzen bankalar aynı zamanda standart bir banka şubesinin sunduğu hemen her işlemi yerine getirebiliyor. İskeleye yanaşan banka şubesine gelenler havale ve EFT gibi para transferleri dışında kredi başvurusunda bulunabiliyor ya da ülke yönetiminin kendilerine sağladığı sosyal yardımları alabiliyor. Gemilerin banka ağına bağlanabilmesi için gereken erişim ise uydu üzerinden sağlanıyor. Yüzen bankalar yalnızca Brezilya’ya özgü değil, örneğin Endonezya’da da adalara bankacılık hizmeti götürmek için benzer bir uygulama gerçekleştiriliyor. Bu alandaki ilk örnek ise 2004 yılında Hindistan’da devreye alınmış. Gemiye monte edilen ATM’ler ile tıpkı Brezilya örneğinde olduğu gibi nehir boyunca temel bankacılık hizmetleri veriliyor.

Caixa Economica Federal’in müşterilerine ulaşmak için kullandığı tek yöntem bu gemiler değil. Özel tasarlanmış 18 adet tır dağ ve orman köyleri dahil ülke genelinde yol alarak sabit banka şubesinin olmadığı yerlere bankacılık hizmeti götürüyor. Tırların içine yerleştirilen kiosklar üzerinden bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilirken, gerekli iletişim ise ülkedeki mobil operatörler üzerinden sağlanıyor.