IBM’in de aralarında bulunduğu bir grup şirket, yeni bir Blockchain tabanlı ham petrol ticaret finans platformu geliştirdiklerini açıkladı.

IBM ile birlikte Trafigura ve kurumsal yatırım bankası Natixis tarafından geliştirilen platform Linux Vakfı liderliğindeki Hyperledger projesinin kodunu kullanıyor. Servisin altyapısında IBM’in BlueMix bulut barındırma hizmeti kullanılıyor.

Sistem içinde partiler işlem verilerini Blockchain’de yayınlandığı gibi görüntüleyebiliyorlar. Platform aynı zamanda gönderiler, teslimatlar ve ödemeler ile ilgili belgelere ve güncellemelere de ev sahipliği yapıyor.

Geçen yıl “Dijital Ticaret Zinciri” projesine katılan ve R3 Blockchain konsorsiyumunun bir üyesi olan Natixis, bu tarz konulara yabancı bir firma değil. Natixis’in New York’taki Küresel Enerji ve Emlak Müdürü Arnaud Stevens, teknolojinin potansiyel olarak maliyetleri düşürdüğünü ve prosedürel şeffaflığı artırdığını düşünüyor.

Stevens: “Emtia ticaret finansmanının eskimiş alanını optimize etmek için Blockchain kullanmak istiyoruz. Mevcut süreç kağıt ve emek yoğun, yüksek işleme maliyetleri ve sınırlı otomasyona sahip çoklu sorunlu noktalara sahibiz. Blockchain teknolojisi endüstrimize çok ihtiyaç duyulan yenilik getiriyor” dedi.

Platformun tanıtımı, Blockchain ve ticaret finans dünyalarının en son köprülerini oluşturuyor. Bu, Dubai de dahil olmak üzere dünya çapında birçok şirketten ve hükümetlerden büyük ilgi gören bir uygulama.

Dünya bankalarının birçoğu, emtia ticaretiyle ilgili projeleri de yapmaya devam ediyor.

Kaynak: Coindesk