Türkiye FinTech sektörünün dikkat çeken çözümlerinden birini sunan İninal’ın elektronik para lisansı bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan kararla birlikte yürürlüğe girdi.

Türkiye’de gerek elektronik para gerekse ödeme sistemleri hizmeti sunabilmek için BDDK’dan izin alınması gerekiyor. Yapılan başvuru ve ardından gelen inceleme süreci sonunda bu kararlar BDDK tarafından açıklanıyor ve Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte resmen devreye girmiş oluyor.

BDDK’nın 23 Mart tarihli kararları arasında yer alan madde ile İninal Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş’ye, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemeleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun uyarınca yetki tanınmıştı. BDDK, bu yetkiyi sermaye ve teknolojik yeterlilik gibi çok sayıda kritere uyan şirketlere veriyor. Alınan yetki ise şirketin elektronik para ihraç etmek üzere bir elektronik para kuruluşu olarak faaliyette bulunmasına izin veriyor.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe giren karar sonrası İninal ekibini tebrik ediyor, Türkiye FinTech sektörünün gelişimine sağladıkları katkı için teşekkür ediyoruz.