Çin’de 23-26 Mart tarihleri arasında düzenlenen Asya Boao Forumu konferansında ülkedeki Blockchain alanındaki gelişmeler ve bu alanda yapılan Ar-Ge çalışmaları ele alındı.

Çin’in Hainan Eyaleti’nde düzenlenen Asya Boao Forumu konferansında Li Lihui ile Çin Bankası eski başkanı ve Çin banka kartı sağlayıcısı UnionPay’in başkanı Shi Wenchao gibi konuşmacılar, Blockchain ve dijital para birimlerini ve teknolojideki gelişmeleri nasıl gördüklerini tartıştılar

Blockchain teknolojisi büyük olasılıkla mali etkisini artıracak, ancak geçen hafta Çin’de konuşan endüstri uzmanlarına göre, bu etkiyi görmeden önce alınacak uzun bir yol var.

Çin Ulusal İnternet Finans Kuruluşu’ndaki Blockchain Araştırma Çalışma Grubu başkanlığını yapan Li Lihui’ye göre, teknolojinin finans alanında güvenilirliğini kanıtlamak en büyük engel olmaya devam ediyor.

Lihui, konferanstaki konuşmasında şunları söyledi: “Blockchain, bireyler için güvenilirlik kurabilir ve düzenlemeleri akıllı sözleşmelere dahil edebilir. Teknoloji bu sorunları çözebilirse, uygulamalarının kapsayıcı finansman üzerinde önemli bir etkisi olacak ve finansman değerini artıracaktır.”

Panel oturumunda Visa Risk ve Kamu Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı olan Ellen Richey, şirketinin tüketiciler için geliştirdiği bir prototipe değindi. Otomobil bayileri, otomobil sigorta şirketleri ve kredi servislerini birbirine bağlayan platform, otomobil alıcılarının kimlik bilgilerini paylaşmak için Blockchain kullanıyor. Richey’ye göre bu şekilde bir kullanımla aynı bilgiyle defalarca doldurulacak çok sayıda belgeye ihtiyaç duyulmuyor.

Konferansta yapılan konuşmalara göre bu projeler teknoloji için yüksek umutların göstergesi olsa da ilerleme yavaş oldu. Li Lihui, “Hâlâ konsensüs algoritmaları ve akıllı sözleşmeler de dahil olmak üzere çekirdek teknoloji için bir gelişme yaşanmadı ve standartlaştırılmış bir düzenlemenin olmaması da acil bir konudur” dedi.

Shi Wenchao’ya göre, Blockchain için bir diğer zorluk kâr modeli. “Böyle bir yatırım, maliyetini haklı çıkarmanın bir yolunu bulamazsa sorun olur” diyen Wenchao, merkezi olmayan örgütler tarafından merkezi olmayan blok köprü platformlarının daha yaygın biçimde kullanılması gerektiğini savundu. Shi Wenchao sözlerini şöyle sürdürdü: “Önemli ilerlemelere imza atan Blockchain teknolojisindeki neredeyse tüm Ar-Ge merkezi organizasyonlar tarafından yönetiliyor, yoksa sorumlu olacak bir varlığı bulamıyoruz.”

Kaynak: Coindesk.com