Garanti Bankası’nın yurt dışındaki iştiraklerinden GarantiBank International, müşterilerine daha etkili bir çözüm sunmak için önemli bir adım attı.

Türkiye merkezli bankalar yurtdışında da adlarından söz ettiriyor. Pek çok banka Avrupa’da farklı isimlerle faaliyetlerini sürdürürken o ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik hizmetler de sunuyor.

Banking Technology’nin haberine göre bu bankalardan biri olan GarantiBank International (GBI), Hollanda’daki merkezinde Five Degrees şirketiyle bir dijital dönüşüm projesi gerçekleştirdi. Şirketin Matrix adı verilen dijital bankacilik altyapi cozumu, surec yonetimi ve otomasyonu saglayarak,  banka musterilerine elektronik bankacilik deneyimi saglarken, banka operasyonel maliyetlerini de kontrol altina almayi saglayan bir arayuz platformu sunuyor

GarantiBank International Yönetim Kurulu Üyesi Özgen Etker-Simons, Mart 2017’de kullanıma açılan bu hizmetin daha önce manuel olarak ve kağıt ortamında işleyen pek çok sürecin dijital ortamda gerçekleştirileceğini belirtti.

GBI, ilerleyen dönemlerde bu sistemi yıl sonundan önce faaliyet gösterdiği bir diğer ülke olan Almanya’da da devreye almayı amaçlıyor. 1990 yılında kurulan GBI’nin Hollanda ve Almanya dışında Türkiye, İsviçre ve Ukrayna’da da temsilcilikleri bulunuyor.