Earlybird liderliğindeki finansmanda yatırımcılar arasında Access Venture Partners, Pantera Capital ve Blockchain Capital yer aldı.

Kripto para borsası ShapeShift, 10.4 milyon dolarlık A Serisi finansman turunu tamamladı. Finansman, Berlin merkezli Earlybird tarafından yönetildi ve kayıtlı olmayan finansal bir borsa sistemi için şimdiye kadarki en büyük yatırım oldu. Diğer yeni yatırımcılar arasında Access Venture Partners, Pantera Capital ve Blockchain Capital yer aldı.

Önceki ShapeShift destekçileri Dijital Para Birimi Grubu olan FundersClub ve şirketin kurucusu ve CEO’su olan Erik Voorhees de yeni tura katıldı. Fonların, hızlı büyümeye ayak uydurabilmek için ekibin daha da genişlemesi ve 2017’de yenilik getiren döviz ürünlerini hayata geçirmek için kullanılacağı açıklandı.

ShapeShift, yaklaşık üç yıl önce yükselişe başlamasından bu yana ayda ortalama yüzde 48 oranında büyüdü. Bu onun ikinci yatırım turu oldu; 2015 yazında 1.6 milyon dolar yatırım almıştı. Bunu Şubat ayında erçekleşen 2,1 milyon dolarlık yatırımın ardından eklenen 8.3 milyon dolar ile yatırım tutu Seri A’ya dönüştü. Şirket sıkı bir kayıt dışı borsa politikası altında çalışıyor. Sadece meşru Blockchain tabanlı varlıklara, hükümet desteği olmaksızın, platforma girmelerine izin veriliyor.

Şirket, hassas müşteri verilerini “tasarımla koruma” kavramına öncülük ediyor. Diğer borsalardan farklı olarak ShapeShift, müşteri finansmanında imkânsız bir yaklaşım olan müşteri varlıklarını veya bilgileri elinde tutmuyor. Bu en büyük bankaların yüz yılda başaramadığı yeni bir tüketici koruma standardı oluşturuyor.

Son aylarda kripto para değerlerinde büyük bir artış oldu ve ShapeShift, değişim hacminin ayda 50.000 Bitcoin’i aştığını gördü. ShapeShift’in Kurucusu ve CEO’su Erik Voorhees, yeni kripto para birimleri ekleme kriterlerinin piyasada ne olursa olsun sürdürüleceğini ve korunacağını vurguluyor.

Bitcoin ve blok boyutuyla ilgili sürmekte olan tartışmalara ilişkin olarak Vorhees, bu tartışmalarda aktif olmaya çalıştığını ancak taraf tutmadığını söylüyor ve ekliyor; “Blok boyutu ile ilgili bölünme gerçekten Bitcoin’in karşılaştığı en büyük zorluk ve yakında çözüleceğini sanmıyorum. Bunun nedeni, merkezi lideri olmayan bir sistem olması ve bu yüzden zor kararlar topluluğun hangi yoldan gitmek istediğini anlamasını zorlaştırabilir. Sonuçta, merkez bankaları tarafından kapalı kapılarla yapılan toplantıların aksine, yine de üstün bir yöntem olduğuna inanıyorum. Bitcoin’de fikirler açıkça tartışılır ve dünyadaki herkesin katkıda bulunabileceği bir şey.”