Bahreyn ve Singapur arasında Blockchain için imzalanan anlaşma Türk şirketleri için bir fırsat olabilir mi?

İngiltere – Singapur, İngiltere – Japonya, İngiltere – Kanada. FinTech dünyasındaki işbirliklerine dair son örnekler İngiltere ve diğerleri gibi görünse de liste sadece İngiltere’den ibaret değil. Daha önce Singapur ve Güney Kore arasında da benzerine rastladığımız bu işbirliğinin en son örneği Bahreyn ve Singapur arasında imzalandı.

Anlaşmaya göre iki ülke, Blockchain platformunun farklı uygulamaları için birlikte hareket edecek. Başlangıçta daha çok Singapur’daki FinTech şirketlerinin Bahreyn’de çözüm geliştirmesi olarak karşımıza çıkması kuvvetle muhtemelken ilerleyen dönemde aksi yönde çalışmaları da görebiliriz.

İşbirliğinin temel araçları birlikte çalışmanın ötesinde yeni girişimleri destekleme ve risk sermayesi ile ilgili düzenlemeleri de içeriyor. Aynı zamanda kamu ve özel sektör işbirliğine dair finans sektöründeki ilk örneklerden biri olacak çalışmayla Singapur’daki FinTech şirketlerinin Orta Doğu’da da rol üstlenmesi hedefleniyor.

Yakın coğrafyamızdaki FinTech hareketliliği Bahreyn ile sınırlı değil. İslami finans konusunda merkez kabul edilen Bahreyn’e karşı, Dubai öncül olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nde Blockchain için pek çok proje yürütülüyor.

Gerek Bahreyn gerekse Birleşik Arap Emirlikleri, Türk şirketlerinin de farklı sektörlerde pek çok projeyle yer aldığı iki ülke. Yukarıdaki örnekteki gibi işbirlikleri Türk FinTech şirketlerinin de bu pazarda kendilerini daha kolay kabul ettirmeleri için gerekli ortamı oluşturabilir.