Bahreyn ve Singapur, bölgede bir merkez haline gelmek, bir FinTech ekosistemi ve düzenleyici çerçeve kurma çalışmaları kapsamında yeni bir anlaşma imzaladılar.

Bahreyn Krallığı için gelecekteki ekonomi stratejisini formüle etmekle görevli kamu kurumu olan Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu (EDB), Dubai merkezli danışmanlık firması Trucial Investment Partners’a FinTech ekosistem uzmanı Singapur FinTech Konsorsiyumu ile birlikte ortaklık kurmak üzere katıldı. Yapılan işbirliği krallığın FinTech ekosistemini genişletmek ve sürdürmek için gerekli olan ticari ve hukuksal altyapıyı geliştirmeyi hedefliyor.

Singapurlu FinTech kuluçka servisinin kurucularından olan Gerben Visser yaptığı açıklama şunları söyledi: “Bu düzenleme, birlikte çalışma, inkübasyon ve girişim sermayesi ile ilgili kapsamlı girişimlerin yürütülmesine yardımcı oluyor. Çok sayıda kamu ve özel sektör ortaklıyla yapılan işbirliğinin tam tamanında yapıldığını ve finansal hizmet merkezinin geleceğe yönelik olmasını sağlayacağına inanıyoruz.”

Ayrıca, işbirliği, Ortadoğu’daki FinTech firmaları ile ASEAN bölgesi arasındaki etkileşimi kolaylaştırmak için Singapur vasıtasıyla bir köprü görevi görecek. Anlaşma ek olarak Singapurlu FinTech şirketlerinin Bahreyn’e girmelerinin yolunu açacak.

Bölgesel bir haber ajansının haberine göre, EDB genel müdürü Halid Al Rumaihi, Birleşik Krallık’tan sonra dünyanın önde gelen FinTech hublarından biri olarak görülen ve geleneksel olarak ileri teknolojileri kullanan bir ada ülkesi olan Singapur ile böyle bir anlaşma imzalamanın önemini vurguladı.
Rumaihi sözlerine şöyle devam etti: “Singapur, FinTech gelişiminin mükemmel bir modeli ve kendi merkezimizi geliştirirken artık SFC’nin uzmanlığından yararlanabiliriz. FinTech’in bölgede ve Bahreyn’de sunduğu fırsatlardan çok memnunuz. Yine de, bu fırsatları gerçekleştirmek için doğru ekosistemi yerine getirmenin hayati önem taşıdığını biliyoruz. Bu ortaklık, bunu yapmamızda bize yardımcı olacak önemli bir rol oynamaktadır.”

Anlaşmaya taraf olmayan diğer planlar, FinTech kuruluşlarına özel bir FinTech merkezi, kuluçka / hızlandırıcı platform ve girişim vapital finansmanı sağlamayı düşünecek.

Bahreyn, muhtemelen “Dubai Blockchain Stratejisi” girişiminin bir parçası olarak, 2020 yılına kadar tüm belgelerini bir Blockchain’e kaydetmeyi hedefleyen daha büyük komşusu olan Dubai’yi yakalamak için rekabet ediyor.

Kaynak: Cryptocoinnews