Son zamanlarda FinTech sektörü hakkındaki yasal düzenlemeler yalnızca regülasyonu belirleyen kurumların değil, hukuk dünyasının da gündeminde.

Finans sektörünün tabi olduğu hukuk için regülasyonu belirleyen kurumların aldığı kararlar bütünü demek mümkün. Ancak konu sadece bu kurumları değil, sektörde çözüm üreten firmaların alacağı hukuki desteği de içeriyor.

Bu durumun farkında olan hukuk sektörü ise dünyanın dört bir yanında gerek FinTech genelinde gerekse Blockchain özelinde çeşitli düzenlemelerin kabul edilmesi için çalışıyor. Bu alandaki farkındalık eksiğini de gidermek isteyen hukuk firmaları kimi zaman ücretsiz destekler bile sunabiliyor.

Crypto Coins News, kısa bir süre önce bu alanda yürütülen çalışmalara dair bir analiz yayınladı. Hukuk dünyasının FinTech’e olan ilgisine dair son örneğin Singapur merkezli Allen & Gledhill ve Malezya merkezli Rahmat Lim & Partners adlı iki hukuk firmasının işbirliğinde karşımıza çıktığı belirtiliyor. Rebecca Campbell imzalı analize göre bu ilk örnek değil ve son olması da beklenmiyor.

Campbell, yazısında 2016 Kasım ayında İngiltere’deki Addleshaw Goddard isimli hukuk firmasının FinTech girişimlerine verdiği hukuki desteği öne çıkartıyor. Bununla birlikte küresel hukuk firması Steptoe & Johnson LLP’nin verdiği Blockchain özelindeki desteklerden söz edilmiş.

Regülasyonu belirleyen kurumların da bu alanda hukuk dünyasından destek istediği bir sır değil. Yazıda belirtilen örnekler arasında Avrupa Sermaye Piyasası Kurumu (ESMA) ile Şangay Mali Hizmet Bürosu’nun yasal düzenlemelere yönelik çağrısı bulunuyor.

FinTech sektörünün geleneksel sistemlere oranla merkezi yapısının daha az ya da hiç bulunmaması nedeniyle Singapur ve Malezya örneğinde olduğu gibi sınır ötesi işbirliklerinin artmasını bekleyebiliriz. Bununla birlikte Türkiye’deki hukuk firmalarının da çok geç olmadan konuyu ele alması ve uluslararası çalışmalara şimdiden hız vermesi küresel rekabette güç kazanmalarını sağlayacaktır.