Yapılan bir araştırma dijital para adaptasyonunun 220 milyon kişiye modern finans dünyasına erişim imkanı sunacağını ortaya çıkardı.

Citibank ve Imperial College London tarafından yapılan ve 90 ülkenin Dijital Para Endeksi’nde kaydettiği ilerlemeyi değerlendiren ‘Dijital Paraya İlerleme’ raporuna göre, dijital para alternatiflerinin dünya genelinde kabul görmesinde yüzde 10’luk bir artış, 220 milyon kişi modern finans dünyasına erişim imkanı sunulmasını sağlıyor.

Rapora göre dijital para kullanımında küçük bir artış, dünya genelinde düşük bütçeli bireylerin sayısının daralmasına yardımcı oluyor. Ancak birçok ülke de dijital paraya yönelme hızı beklentilerin altında kalıyor.

Dijital para, işlem gerçekleştirmenin basit ve etkili bir yolu. Tartışmalı bir şekilde resmi finansal ürünleri dünyadaki düşük bütçeli bankalara getirmek için ideal bir ortam haline getiriyor. Bununla birlikte, bu durum söz konusu ülkelerin gerekli teknolojileri desteklemek için mevcut kaynaklara sahip olacağını varsayıyor.

Rapora göre, Birleşik Devletler, İngiltere ve Almanya gibi “maddi olarak hazır” ülkeler 2014’ten 2017’ye kadar ortalama yüzde 3’lük bir iyileşme oranına sahipler. Bu arada, Arjantin, Uganda ve Cezayir gibi “başlangıç” ülkeler, aynı dönemde yüzde 0,5’lik bir oranda dijital kabulde ortalama bir iyileşme gördü.

Dijital para ortamlarında en fazla gelişim gösteren ülkeler “geçiş dönemi” kategorisine ait; Citibank, Çin, Tayland ve Meksika gibi ülkeleri içeren grup için genel bir iyileşme olduğunu açıkladı.

Diğerlerinden daha hızlı hareket eden az sayıda ülke de var; Citibank’ın “başlangıç” kategorisine giren Bangladeş, 2016’da çıkan sonuçlardan endeksteki skorunda yüzde 8’lik bir artış elde etti.

Raporda Türkiye ile ilgili rakamlar da yer alıyor. Buna göre Türkiye 90 ülke içinde Dijital Para İndeksi sıralamasında 38. sırada yer alıyor.

Raporun tamamı buradan görülebilir.