Uluslararası Standartlar Kuruluşu ISO, finansal katılımın sağlanması amacıyla mobil bankacılık için yeni bir dizi standart duyurdu.

Yeni teknik standartlar, Avrupa Ödemeler Konseyi ve Swift temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubuyla ve International Consumers gibi tüketici temsilcilerinin bir araya gelmesiyle oluşturuldu.

ISO 12812, Temel bankacılık – Mobil finansal hizmetler: daha fazla işbirliği için ortak koşulları ve gereksinimleri tanımlıyor. Teknik bileşenleri ve arayüzleri ve diğer katılımcıların rolünü belirtiyor ve böylece herkes aynı standartlara bağlı oluyor.

Seriyi geliştiren ISO teknik alt komisyonu olan ISO / TC 68 / SC 7 Başkanı Patrice Hertzog, dünyada cep telefonu sahiplerinin sayısının banka hesaplarının sayısını geçtiğini belirterek bu kullanıcılar için bir standart geliştirerek daha geniş bir kitleye güvenli finansal hizmetler sunulacağını söyledi. Hertzog sözlerine şöyle devam etti: “Dünya Bankası’nın 2020 yılına kadar evrensel finansal erişim hedefi var ve bu standartlar buna katkıda bulunacak. Ek olarak bu alandaki teknolojinin geliştirilmesi ve uygulanmasını destekleyerek standartlar için bir katalizör oluşturacak. Mali mesajlaşma için ISO 20022 gibi sektördeki diğer standartları tamamlayarak son kullanıcının tecrübesini artıracak ve geliştirecek.”