Elektronik devi Samsung’un yan kuruluşu Samsung SDS, Blockchain tabanlı biyometrik kimlik doğrulama ve ödeme platformu Nexledger’ı duyurdu.

Güney Koreli Samsung Group’un yan kuruluşu ve çözüm sağlayıcısı olan Samsung SDS, iş dünyasına yönelik Blockchain platformunu duyurdu. “Nexledger” adı verilen platform, işletmeler ve şirketler için geliştirilmiş olsa da uzun vadede finansal sektörün dışında diğer endüstrilerde de kullanılabilecek.

Kore Herald’ın haberine göre, Blockchain platformu, şirketlerin kendi hizmetlerini ek bir katman oluşturmak için kullanabilecekleri bir bulut çözümü sunuyor. Nexledger’ın ticari lansmanı, Nexledger platformuna dayanan bir biyometrik kimlik doğrulama çözümü olan Samsung’un Nexsign’iyle örtüşüyor. Biyometrik veriler şifreleniyor ve şirketin Blockchain platformuna kaydediliyor. Böylece kullanıcılar tek bir kimlik doğrulama ile çok sayıda finansal hizmete erişebiliyor. Samsung, kimlik belirleme teknolojisini, holdingin kredi kartı şirketi olan Samsung Card ile test ediyor.

Kore Herald’a konuşan Samsung SDS Finans Danışmanlığı ve Dağıtılmış Defteri Teknolojisi Başkan Yardımcısı Song Kwang-woo şunları söyledi:

“Bu platformu geliştirirken, sistem entegrasyonu ve servis uzmanlığımızdan edindiğimiz güçlü yönlerimizi ve bilgi birikimini, Blockchain teknolojisinin avantajlarıyla nasıl birleştireceğimizi çok düşündük. Çok sayıda veri alışverişi içeren işletmeler arasında Blockchain teknolojisinin büyük etkiye sahip olacağına inanıyoruz. Samsung SDS, kendi dağıtık kayıt defteri bölümünün oluşturulmasıyla 2015 yılında Blockchain teknolojisinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara başladı. 2016 yılının ortasında, şirket tanınmış Koreli blok zincir kuruluşu Blocko’ya yatırım yaptı. Blocko ile gerçekleştirilen yatırım ve daha sonraki çalışmalar, IoT dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde yeni blok zincir teknolojisinin ticarileştirilmesi için bir araçtı.”

Samsung SDS ve Blocko, blok zinciri ID platformuna dayanan bir üyelik kimlik doğrulama servisini hizmete sundu. Yakın gelecekte Samsung Card üyeleri için bir ‘Blockchain dijital takas sistemi’ duyurmayı planlıyor.