Startups.watch tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye FinTech sektörü, yılın ilk üç ayında en fazla yatırım alan sektör oldu.

Yeni girişimlerin güçlenip sektörlerinde sağlam bir yer edinmesi için aldıkları yatırımlar kritik önem taşıyor. Startups.watch tarafından hazırlanan 2017 1. Çeyrek Girişimcilik Ekosistemi Verileri raporuna göre FinTech girişimlerine gelen yatırımlar toplam yatırımlarda en büyük payı aldı.

Rapordaki verilere göre yılın ilk 3 çeyreğindeki toplam yatırım miktarı 19.4 milyon dolar oldu. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35’lik bir düşüş anlamına gelse de 2016’nın son çeyreğine göre yüzde 51’lik bir artışı temsil ediyor.

Yıl bazındaki verilere baktığımızda ise ulaşılan 19 milyon doların üzerindeki tutar, 2010’un tamamında alınan yatırımla eşit. 2012 yılı, 80 milyon dolarlık yatırımla en yüksek payı alırken bunda Yemeksepeti’nin ve Trendyol’un sırasıyla 44 ve 16 milyon dolarlık yatırımlarının etkisi öne çıkıyor. Buna karşın 2016’nın tamamındaki 70 milyon dolarlık yatırımın 19.3 milyon doları Cardtek’e gelmesi, son üç aydaki 19.4 milyon doların 13 milyonunun ise iyzico’ya yapılması FinTech’in yükselen bir trend içinde olduğunu kanıtlıyor.

2017’ye hızlı giren şirket ve sektörler

Yılın ilk üç ayına yatırım alan firmalar bazında bakıldığındaysa iyzico’ya yapılan 13 milyon dolarlık yatırım dışında 500 bin dolar barajını aşan dört şirket daha bulunduğu görülüyor. Bunlar arasında Sinemia ve buldumbuldum 1,5 milyon doları bulan yatırımlarıyla ikinciliği paylaşırken Evreka 750 bin, Reztoran ise 635 bin dolarlık yatırımlarla bu şirketleri takip ediyor.

Rapordaki sektörel dağılıma bakıldığında ise FinTech’in tek başına 14.6 milyon dolar ile toplam yatırımlarda yüzde 76’lık bir paya ulaştığı görülüyor. Dijital pazaryeri platformları 1,9 milyon dolar ile ikinci olurken hediyelik eşya sektörü ile IoT ve pazarlama teknolojileri bu alanları takip ediyor.

Avrupa’da durum nasıl?

Özellikle Brexit sonrası İngiltere’deki FinTech şirketlerinin oluşturduğu ekosistemin nasıl değişeceği ve bunun diğer sektörlerdeki girişimleri nasıl etkileyeceği merak edilen bir konuydu. Rapordaki verilere göre İngiltere’deki girişimler Brexit’ten hiç etkilenmemişe benziyor.

İngiltere, 1.2 milyar dolar ile tüm Avrupa’da ilk sırayı alırken Almanya 524, Fransa 434, Hollanda 222, İsveç 197 ve İsviçre 143 milyon dolar ile bu ülkeyi takip ediyor.

Doğu Avrupa’daki duruma bakıldığında ise Türkiye’nin, 25 milyon dolarlık yatırım alan Polonya’nın ardından ikinci sırada olduğu görülüyor.

Türkiye girişim ekosistemi ile alakalı tüm raporlara ulaşmak için startups.watch sitesine üye olabilirsiniz.