Halen geliştirme aşamasında olan programlanabilir kredi kartı Root, herhangi bir yazılım geliştiricinin bankacılık dünyasına özel erişim olmadan bir FinTech ürünü geliştirmesini sağlıyor

Standart Bank ile ortak geliştirilen ve ilk olarak Güney Afrika’da kullanıma sunulacak olan programlanabilir kredi kartı Root, çevrimiçi bankacılık arayüzü, mobil uygulama ve API’ler ile birlikte bir banka hesabıyla çalışacak. Root, Standart Bank’ın temel bankacılık hizmeti ve düzenleyici çerçevesi OfferZen tarafından desteklenen bir proje. Root, daha önce New York ve Silikon Vadisi arasında faaliyet gösteren bir iPhone uygulama geliştirme şirketi sahibi olan Louw Hopley tarafından kuruldu. Hopley, mali sektördeki yenilikleri geliştermenin önündeki engelini engelleri ortadan kaldırmak amacıyla Güney Afrika’ya döndü.

Root sisteminde hesabı olan herhangi bir yazılım geliştirici, bankacılık dünyasına özel erişime sahip olmaksızın bir FinTech ürünü geliştirebiliyor. OfferZen’in kurucu ortaklarından Malan Joubert, “Geliştiriciler hemen hemen her sektördeki problemlere çözüm üretebiliyor. Ancak başlangıç ​​maliyetleri ve bazı engeller nedeniyle FinTech alanlarında oldukça sınırlı kalıyorlar. Root, bunu temelden değiştirmek için geliştirdiğimiz bir girişimdir” dedi.

Standard Bank EDGE Başkanı John Campbell ise Root için “Herhangi bir geliştiricinin, hayatı kolaylaştıran uygulamalar veya çözümler oluşturmasına izin veren 7 gün 365 saat yapılan Hackathon gibi. Sadece Standard Bank için çalışan kişilere güvenmek yerine, herhangi bir geliştiriciye fırsatlar yaratma ya da karşılaştıkları sorunları çözme gücü veriyoruz” dedi.

Root hesabı ve RootCode

Hesabın merkezinde, geliştirici dostu ve kullanıcının gerçek zamanlı olarak işlemlerle etkileşim kuran kod yazmasına izin veren Rood kredi kartı bulunuyor. RootCode olarak adlandırılan kod, Root tarafından bulutta güvenli bir şekilde saklanıyor. RootCode ve diğer API’lar yoluyla banka hesabına kullanıcılar, istedikleri özellikleri oluşturabiliyor ve hesap işlevlerini genişletmek için diğer hizmetlerle beraber kullanabiliyor.

Root ile aşağıdaki örnek senoryolara benzeyen projeler geliştirilebiliyor:

  • Bir Uber kartı oluşturuma: Kızınıza içinde belli bir miktar para tanımlı bir Root kart verin, ancak Uber kullanımına harcama limiti koymayın.
  • Özel bildirimler: Her bir kahve satın aldığınızda geçen haftaki ne kadar kahve harcamış olduğunuzu belirten özel bir SMS bildirimi alın.
  • Bütçeleme: İşlem verilerinizi, haftalık harcamanızı karşılaştırarak grafikler oluşturarak Google E-Tablolar’a gönderin.

Root şu anda özel beta sürümüyle bazı kullanıcılar tarafından test ediliyor. Firma yetkilileri lansman tarihi ile ilgili resmi bir açıklama yapmadı. Fakat Haziran ayı içinde olası bir halka açık lansman üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Proje ile ilgilenenler girişimin internet sitesinden detaylı bilgi alabilirler.