Yatırım bankacılığı alanında çalışanlar, FinTech firmalarında birçok farklı görev alma fırsatı yakalıyorlar.

FinTech alanında yaşanan gelişmeler, yeni iş imkanları doğuruyor. Bankacılık kökenli birçok kişi yeni kurulan ya da faaliyet gösteren FinTech firmalarında işe başlıyor.

Morgan Stanley’nin Yapılandırılmış Finans ve Menkul Kıymetleştirme Ekibi eski İcra Müdürü Oliver Aitkens, Sermaye Piyasası Müdürü olarak Londra merkezli Prodigy Finance’e katıldı. Aitkens, yaklaşık altı yıl Morgan Stanley’de çalıştı ve şirkete 2011 yılının Ekim ayında Nomura’dan ayrılarak katıldı. Oliver Aitkens şirkette Menkul Kıymetleştirme ve Yapılandırılmış Kredi Masasında başkan vekili görevini yürütmüştü.

Bu transferi Morgan Stanley’in Küresel Finansal Teknoloji Yatırım Bankacılığı Başkan Yardımcısı Chris Lown’unki izledi. Lown öğrenci kredisi firması Navient’in ABD’deki merkezinde CFO görevine atandı.

Bu iki iş değişikliğini Santiago Suarez takip etti. J. P. Morgan’ın Yeni Ürün Geliştirme ve Gelişmekte Olan Teknolojilerden Sorumlu Başkanı olan Suarez, P2P kredilendirme servisi LendingClub’ın Blockchain’i test etmek için kurulan grubuna Strateji ve Kurumsal Gelişme Sorumlusu olarak katıldı.

Bu arada, Morgan Stanley’in yaklaşık dokuz yıldır Londra’daki ana aracılık satış ekibinde çalışan Matt Cullimore, FinTech firması OpenGamma tarafından satış ekibine geçti. OpenGamma, bankaların marjlarındaki fonları korumak için bulut tabanlı bir veri hizmeti sağlayan bir FinTech firması.

Kendi FinTech şirketlerini kurmaya çalışan girişimciler ve bankacılar yeni bir şey değil. Bununla birlikte, FinTech şirketlerinde, kıdemli bankacıları strateji, satış ve kurumsal gelişim rollerinde çalıştırmak yeni bir trend halini aldı.

Günümüzde FinTech, alan uzmanlığı ile ilgili bir sektör. Bir sektör olarak FinTech alanı doymuş durumda ve başarılı olacak şirketler, hedeflerindeki finansal hizmetler firmalarının dilini konuşabilen ve gerekli düzenleyici engelleri aşabilecek insanlara ihtiyaç duyuyorlar.