Her ne kadar Blockchain finansal çözümlerde öne çıkan bir teknoloji olsa da hızla kendine farklı alanlarda yer buluyor. Servis olarak Blockchain (Blockchain as a Service – BaaS) platformları genişliyor.

Bitcoin’in ardındaki teknoloji Blockchain, dijital ödemelerle ilgisi olmayan bazı kullanım vakaları için çok şey ifade ediyor.

Bir Blockchain uzmanı, “geçtiğimiz yıl teknoloji ile ilgili bir çok fikir denendi ancak 2017 yılında birçokları kullanımdan kaldırılacak” dedi. Bu yıl, ilgili kripto teknolojileri ile ilgili çabalar kurumsal geliştiricilerin daha da yüksek oranda dikkatini çekecek.

2017 yılı için beklenen gelişmeler

Bu alandaki erken bir girişim Enterprise Ethereum Birliği tarafından Şubat ayında açıklandı. Birlik, kurumsal geliştiriciler için en iyi çözümleri bulmak için karma bir kamu / özel yaklaşımının kurulduğunu açıkladı.

Kamusal ve özel yöntemlerin bu karışımı, teknolojiyi bir takım farklı kurumsal uygulamalar için daha kullanışlı kılıyor. Örneğin, açık kaynak kodlu bir tablonun kullanılması, geliştiricilerin kodları geliştirmeye ve birlikte çalışabilir çerçeveler eklemesine, ayrıca inovasyona izin vermesine yardımcı olabilir.

Geliştirici R. Tyler Smith, “Sıklıkla, özel Blockchain çözümleri kamu ağı altyapısının savunucuları tarafından göz ardı ediliyor” dedi.

Geçen yıl, Blockchain erişimini genişletmeye yardımcı olan şey, büyük tedarikçilerden gelen servis olarak Blockchain (BaaS) tekliflerinin artması oldu. Microsoft Azure Marketplace ve IBM BlueMix, işletmeler için en popüler iki seçenekti. Deloitte’nin Blockchain danışmanlığı uygulamasının bir parçası olarak yeni bir BaaS teklifi olduğunu ve Amazon’un da AWS için kendi teklifini başlattığını görmek ilgihçti. Açıkça görülüyor ki, BaaS için artan bir yer talep var.

Blockchain teknolojisine nereden başlamalı?

Peki bir BT yöneticisi nasıl başlamalıdır? İlk olarak, teknolojiyi kullanmanın temel nedenine bakın. Smith, “Blockchain’in birbirlerine güvenmeyen kurumların anlamlı bir şekilde işbirliği yapmalarına izin vermesi son derece iyi bir şey” dedi. Geniş bir iş ortağı ağını bağlamanız veya farklı bir grup arasında hızlı bir şekilde bir güven ilişkisi kurmanız gerekiyorsa, blok zincirine bakmanız mantıklı olur.

İkincisi, teknolojiyle neyin içerdiğini öğrenmek için biraz zaman ayırın. Microsoft’un Sanal Akademisi, altyapının temellerini, sayısız eğitim videoları ve dağıtımı ile ilgili dökümanları kapsar. IBM’in de göz önüne almanız gereken bazı güvenlik konularında bilgilendirici bir videosu bulunuyor. Ayrıca, bu iyi bilinen BaaS sağlayıcılarını göz atın hatta ikisini de deneyebilirsiniz. Ö

Kaynak: Security Intelligence