İsrailli FinTech firmaları ile ilişkilerini geliştirmek isteyen Litvanya, girişimcilere yeni fırsatlar sunuyor.

İsrail FinTech ekosistemini yeni pazarlara açmayı arzulayan Bank of Lithuania, ülkedeki şirketleri Baltık ülkelerinin lisanslama programına başvurmaya teşvik ediyor. Bank of Litvanya, bu hafta başlarında Tel Aviv’de düzenlenecek bir organizasyonda süreci başlattıktan sonra İsrail FinTech şirketlerini ülkenin Girişimci Vizesi’ne başvurmaya davet ediyor. Şirketlere Litvanya’da bir Avrupa merkezi sağlamanın yanı sıra, program e-para lisans başvurularını, (Avrupa’daki herhangi bir yerden daha hızlı olarak) üç ay içinde işleme koymayı taahhüt ediyor.

Bank of Lithuania Yönetim Kurulu Üyesi Marius Jurgilas, “Litvanya’yı Avrupa’daki FinTech dostu ülke yapmak istiyoruz. Daha fazla rekabet, daha fazla yenilik anlamına geliyor. Bu Avrupa’daki tüketiciler ve işletmeler için iyi bir şey olabilir” dedi.

Litvanya’nın daha fazla FinTech şirketi çekme kampanyasının arka planında Brexit nedeniyle bu tür birçok firmanın karşılaştığı belirsizlik var. İngiltere, AB’yi terk etmeye hazırlanıyor. Litvanya, İngiltere’nin bankacılık lisans sahipleri için “pasaport” haklarını geri çekme tehdidi bulunduğu için yeni bir Avrupa üssü arayacak FinTech firmalarını çekmeyi umuyor.

Birkaç AB ülkesi daha AB üyesi olmayan ülkeler için bir Girişimci Vizesi sunarken, Litvanya’nın FinTech şirketleri için üç aylık lisans vermesi ülkeyi , Avrupa Birliği’nde türünün en hızlı programı sunan ülke haline getiriyor. Ayrıca yeni program şirketlerin lisanslarını aldıktan hemen sonra ticarete başlamasına izin veriyor. Litvanya Bankası tarafından yönetilen program, Invest Lithuania ve Go Vilnius kuruluşlarıyla birlikte ortaklaşa yürütülür.

Yeni programın sunduğu diğer avantajlar arasında ticari kuruluşlar yerine Bank of Lithuania altyapısı aracılığıyla Tek Euro Ödeme Alanı’na (SEPA) doğrudan erişim verilmesi gösteriliyor. Buna ek olarak, banka ödeme hizmetlerini finans kuruluşları olarak sağlayan FinTech girişimlerine 24 saat içinde IBAN hesap numaraları oluşturmalarını sağlayacak.

Litvanya İsraillileri başkentine çekmeye çalıştığı için birkaç şirket zaten bu daveti kabul etti. Litvanya’da halihazırda faal olan İsrail FinTech firmaları arasında risk sermayesi şirketi Moneta, sahtekârsız ödeme sistemi Simplex ve bireysel kredi şirketi BLender yer alıyor. Buna ek olarak, bulut tabanlı web geliştirme platformu Wix.com’un da Vilnius’da ofisleri bulunuyor.

Litvanya’da faaliyet gösteren İsrail Fintech şirketleri, Avrupalı ​​müşterilerin ödemelerini Euro cinsinden toplayıp İsrail’deki müşterilere nakletmek ya da tersini yapmak gibi döviz hizmetleri sağlamaya devam edebileceklerini açıkladı.

Kaynak: JarusalemPost