Kredi kartı firması American Express, Linux Vakfı liderliğindeki Hyperledger Blockchain projesine katıldı.

Firma 2015’in sonunda başlatılan çabaya katkıda bulunacak projeye katılacağını duyurdu. Şirketin Veri ve Dijital Teknoloji Bölümünün Kıdemli Başkan Yardımcısı ve İşletme Başkanı Sastry Durvasula, projenin yönetim kurulunda yer alacak.

American Express yaptığı açıklamada, Hyperledger ile yapılan çalışmanın müşteri tabanında yeni tür hizmetlere liderlik yapabileceği belirtildi. American Express CIO’su Marc Gordon konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Mevcut iş süreçlerini ve uygulamalarını dönüştürürken, müşterilerimiz ve ortaklarımıza Blockchain’in yeni ve yenilikçi ürünleri sunmak için Hyperledger’a katılmaktan heyecan duyuyoruz.”

Bu atılım firmayı, Blockchain alanına katılan son şirketlerden biri haline getiriyor. Şirketin girişim kolu American Express Ventures, 2015 yılının Eylül ayında Abra girişimine 12 milyon dolarlık A Serisi yatırım yapmıştı. Bu yatırımın Amercian Express’in sunduğu hizmetlerin çeşitleri üzerinde nihai bir etkisi olabilir.

American Express Ventures yönetim ortağı Harshul Sanghi o dönemde CoinDesk’e verdiği demeçte, “Dijital para endüstrisinin gelişmesini izlerken, Blockchain teknolojisinin ve dağıtılmış defterlerin geleceği şekillendirmede önemli bir rol oynayabileceğini gördük” dedi.