Mastercard’ın girişimci destek programı Start Path Global için 2017 yaz dönemi başvuruları başladı.

Mastercard, banka ve ödemeler sektöründe faaliyet gösterecek olan girişimleri firmalarını desteklemeye yönelik bir program olan Start Path Global’e bu yıl kuruluş aşamasını geçmiş beş girişim firmasını daha dahil etti.

2014’ten bu yana düzenlenen programa başvurular 23 Nisan 2017 Pazar günü Türkiye saati ile sabah 06.59’a kadar yapılabilecek. 6 aylık sanal programa yapılan başvurular, periyodik olarak ile kabul edilecek. Başvuru yapmak isteyen startup firmaları  www.startpath.com adresinden bilgi alabiliyor.

2017 baharında Mastercard girişimci destek programı Start Path Global’e katılan beş firmadan üçünün ise yapay zeka üzerine yoğunlaşan firmalar olması dikkat çekiyor. Söz konusu firmalar tüketici davranışı, mağaza ya da şube içi müşteri katılımını analiz etmek ve faturalar ile ödeme verilerini hesaplamak, perakende noktalarına yenilikler getirmek amacıyla yapay zekayı kullanıyor. Programa dahil edilen diğer iki startup firma ise satış noktalarına getirdikleri yenilikler ile tüketicilerin perakende noktalarına erişimini genişleten çözümler üretiyor.

Mastercard girişimci destek programı Start Path Global’in 2017 Bahar programına dahil olan diğer firmalar ise Regalii, Fluid AI ve NetPlusDotCom. Otuzun üzerinde önde gelen banka ve FinTech uygulaması ile iş birliği yapan Regalii, ABD ile Latin Amerika’daki tüketicilerin finansal durumlarını yönetmelerine ve faturalarını ödemelerine yönelik yenilikçi çözümler sunuyor. Bir diğer firma Fluid AI ise yapay zeka ile artırılmış gerçekliği birleştirerek bankaların ve perakende noktaların mağaza ve şubelerinde yeni nesil tüketici deneyimi sunabilmesini sağlıyor.

Dünya genelinde dijital geleceği şekillendiren FinTech girişim firmalarının tüketici tercihi ve deneyimini iyileştirmek için farklı yaklaşımlar kullandığını belirten Mastercard Start Path Programı Başkanı Amy Neale, “Bizim bu startup firmaları ile çalışmalarımızdaki amacımız daha ödüllendirici, tatminkâr ve hatasız ticaret deneyimi yaratmak için yeni teknolojiler ile daha güvenli finansal ağlar ve süreçler kurmak.” dedi.

Start Path ekibi bugüne kadar 24 ülkede 100 şirket ile çalışan 5 bin’den fazla startup firmasından başvuru aldı. İlk 4 dönem boyunca başvuranların yüzde 20’si ile ticari anlamda ya pilot çalışmalarda yer alarak Mastercard ile iş birliği yapma şansını yakaladı.

Mastercard, Avrupa’da Nesnelerin İnterneti üzerinden cihaz ile ödeme yapmayı sağlayan DigiSEq firması ile iş birliği yaparak Mastercard tokenizasyon (kredi kartı saklama) hizmetleri ile cihaz üreticilerini tüketicilerle buluşturdu ve ödemelerin giyilebilir cihazlar üzerinden yapılmasına imkan sağladı. 2016’da ise Mastercard İngiltere sadakat ekibinin bilgi paylaşımını ve karar verme kabiliyetini artırmak için Rainbird ile sanal asistan kurma üzerine çalıştı ve vergi iadesi ile ilgili olarak bir Mastercard tedarikçisi olan VAT Box ile iş birliği yaptı.