mpe 2017

Finartz şirketinin Kurucusu ve Genel Müdürü Cihan Demir, Berlin’de düzenlenen “Merchant Payments Ecosystem” konferansındaki sunumuyla API tabanlı Dijital Cüzdan çözümü örneği üzerinden Türkiye’yi temsil etti.

FinTech girişimleri, getirdikleri yenilikçi ve düşük maliyetli çözümlerle finans sektörüne yeni bir boyut kazandırıyor. Önceden büyük ölçüde bankaların öncülüğünde dijitalleşmeye başlayan sektör, şimdi FinTech girişimleri ile bu dijitalleşmenin bir adım ötesine geçiyor. Özellikle API tabanlı çözümlerin geliştirilmesiyle esnek ve dış dünyaya daha açık yapılar oluşturmak artık hem kolay hem de hızlı bir hal aldı.

Bu konuda yenilikçi çalışmalarıyla bilinen Finartz şirketinin Kurucusu ve Genel Müdürü Cihan Demir, Berlin’de düzenlenen “Merchant Payments Ecosystem” konferansındaki tek Türkiye temsilcisi olarak yaptığı ”How to Pain to Gain in Fintech” sunumunda paylaşmış olduğu API tabanlı Dijital Cüzdan çözümü örneği üzerinden konunun önemini vurguladı.

‘Nakitsiz toplum için inovatif çözümler’ mottosuyla ilerlediklerini söyleyen Demir, işletmelerin hayatını kolaylaştıracak çözümlere odaklandıklarını belirtti. Özellikle ödeme ekosisteminin dijitalleşme sürecinde “API” tabanlı çözümlerin başka sistemlerle, daha rahat ve bağımsız olarak çalışabildiğini; bu çözümlerin müşteri tarafında yarattığı hız ve güven kavramlarını ön plana çıkardı.

Demir FinTech 101 eğitimlerinin üçüncü eğitim döneminde de programa katılarak API dünyasının önemini ve bu alanda yapılan çalışmaları katılan kursiyerlere aktarmıştı.