İngilizler’e göre FinTech dünyasındaki kuralların henüz netleşmemesi sektörde bir “vahşi batı” ortamı oluşturabilir.

Pek çok western filminde kasabada düzeni bozan birileri ve adaleti ve huzuru sağlamak isteyen kasaba şerifleri vardır. İngiltere’de finans sektörünün regülatör kurumu olan FCA’in strateji ve rekabetten sorumlu direktörü Christopher Woolard’ın yaptığı bir konuşma, bu filmleri yeniden hafızalarda canlandırdı.

Woolard, Banking Tech’te yayınlanan bir habere göre FinTech dünyasında küresel çapta geçerli ortak kuralların olmamasının yaratacağı tehlikelere dikkat çekti. Konuşmasında, her ülkenin kendi belirlediği regülasyonları uygulamasının FinTech sektöründe adeta bir “vahşi batı” ortamı yaratacağına dikkat çeken Christopher Woolard, bir anlamda kasabanın şerifliğine soyunarak kanunların standartlaşmasına yönelik bir uyarı yapmış oldu.

FCA’in bugüne kadar Çin, Japonya, Kanada ve Hong Kong ile FinTech düzenlemeleri konusunda işbirliği yaptığını ve Hindistan’la görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Woolard, bu tip çalışmaların yaygınlaşması gerektiğini kaydetti. Woolard, aynı zamanda yakın gelecek planları arasında konuyu hem G20 hem de IOSCO’nun gündemine taşımak olduğunu da belirtti.

İngiltere’nin bu hamlesinin diğer ülkelerce de benimsenmesi açıkçası sürpriz olmayacak. İngiltere’ye gelecek destek, Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılan ülkenin sembolik de olsa “Dünya FinTech Birliği” liderliğini almasını sağlayabilir.