Norveç merkezli NEXT Biometrics Group ASA bir karta parmak izi teknolojisi entegre edilmesini sağlayacak yeni bir dahili çip geliştirdiğini açıkladı.

NEXT Biometrics Group ASA üretim maliyetlerini önemli ölçüde düşürecek yeni bir ASIC, A2 dahili çip testini tamamladığını ve yeni NEXT çipinin ilk siparişinin üretim aşamasında olduğunu duyurdu.

Düşük maliyetli, esnek parmak izi sensörleri alanında en önemli markalardan biri olan NEXT’in, yeni ASIC mimarisinin akıllı kartlar, dizüstü bilgisayarlar ve Erişim Kontrol alanında hayata geçirileceği açıklandı.

NEXT CEO’su Ritu Favre, “Geliştirilmiş performans, azaltılmış boyut ve maliyet düşüşleri ile bu yeni ASIC NEXT biyometri için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor ve hedeflenen tüm pazarlara hizmet etmek üzere tasarlandı. A2 çipi şirket stratejimizin temel taşlarından biri” yorumunda bulundu.

Firmadan yapılan açıklamada, ikinci nesil ASIC’lerin (uygulamaya özel entegre devre) testlerinin bu haftayı tamamladığını belirtti ve yeni A2 çipinin modül başına maliyeti 2.50 dolardan fazla azaltacağını ve bu çip için ilk adetli siparişin üretime verileceğini belirtildi.

Eğer kartlı sistemlere dahili parmak izi okuma çözümleri entegre edilirse böylece kartların biyometrik doğrulama katmanı ile entegrasyonu sağlanabilir ve kartların çalınması veya kaybolması durumunda sahibinden başkası kartları kullanamaz.