FinTech sektöründe uluslararası işbirlikleri artıyor. Uzak Doğu’dan gelen bir haber bu işbirliklerinin basit düzenlemelerden ibaret olmadığını gösteriyor.

Singapur caddelerinde yükselen binalardan bir kez daha aynı sözcük kulaklara yansıyor: Finans. Bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen Singapur – Şangay Finansal Forumu, Singapur’da bugün başladı. Singapur Mali İdaresi (SFSO) ve Şangay Belediyesi Finansal Hizmetler Bürosu (SSFF) işbirliğiyle ve 200’ün üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilen organizasyon, Uzak Doğu’daki finans piyasalarını etkileyecek yeni anlaşmaların da imzalandığı yer oldu.

İki kurum arasında toplam dokuz farklı mutabakat imzalandığı açıklanmış durumda. Bu imzalar, taraflar arasında sermaye piyasaları anlamında işbirliklerini derinleştirirken Çinli şirketlerin Singapur’da, Singapur merkezli şirketlerin ise Çin’de faaliyet göstermesini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Elbette bu şirketler arasında bölgenin önde gelen FinTech şirketleri de bulunuyor.

Mutabakatlara imza atan kurumlara bakıldığında ise bölgedeki büyük bankalar göze çarpıyor. Singapur merkezli olan fakat Çin, Malezya ve Endonezya’da da faaliyet gösteren OCBC Bank’ın haricinde UOB, Nufin Data Private Limited, Shanghai Pudong Development Bank, SGX, Bank of Shanghai listede dikkat çeken kurumlar olarak sıralanıyor.