İngiltere, Brexit sonrası elini güçlendirecek bir alan daha buldu: İslami finans

İslami finans yöntemleri bugün dünyada Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkelerde aktif olarak kullanılıyor. Ancak bu kullanım, henüz teknolojiyle gerçek anlamda bütünleşip bir FinTech çözümü olma noktasına gelmemişti.

İngiltere’de regülatör kurum FCA’in verdiği bir izin ise bu konuyu yeniden gündeme getirdi. Londra merkezli, İslami finans yatırımları için teknoloji bazlı çözüm geliştiren Yielders’e resmi çalışma onayı verildi. Yielders, kabaca emlak piyasasına yönelik İslami finans yöntemlerini uygulamayı kolaylaştıran çözümler sunuyor. Yaklaşık 1,5 yıllık bir hazırlık süreci sonunda ilk ürününü Nisan 2016’da tanıtan şirket, FCA öncesinde İngiltere İslami Finans Konseyi’nin de onayını almak zorunda kalmış.

Business Cloud’da yayınlanan bir haberde İngiltere’nin bu hamlesinin ardında yalnızca FinTech sektörünü geliştirmek değil, Brexit sonrası gücünü koruma amacı güdüldüğü ifade ediliyor. Yielders’ın Kurucu Direktörü Irfan Khan, Reuters’e yaptığı açıklamada İngiltere hükümetinin İslami finansta da liderliği hedeflediğini belirtiyor.