Geleneksel bankaların FinTech şirketlerine karşı rekabetinde bankalara bir uyarı da İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’den geldi.

İngiltere’de Brexit hazırlıkları sürerken finans sektörü güçlü bir oyuncu haline gelen FinTech’ler için de pek çok çalışma yapıyor. Konuyla ilgili bir konuşma yapan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, FinTech sektörünün ulaştığı büyüklüğe dair mutluluğunu gizlemezken, geleneksel bankalara da uyarılarda bulundu.

The Telegraph’da yayınlanan habere göre Carney, geleneksel bankalara “FinTech ticari modellerinize zarar verebilir, çünkü tasarruf sahipleri sizlerden uzaklaşıyor.” uyarısında bulundu. Bunun mevcut bankaların finansal istikrarının olumsuz etkileyebileceğini belirten Carney, İngiltere Merkez Bankası’nın gerekli standartları sağlama konusunda çalışmalar yaptığını ve ülkenin sağlam bir finansal altyapıya sahip olduğunu kaydetti.

Özellikle bazı tüketiciler ile küçük işletmelerin kitlesel fonlama, roboadvising ve P2P para transferlerini tercih ettiğini belirten Carney, buna karşın FinTech firmalarının geleneksel bankacılık faaliyetlerine çok yakın durmaması nedeniyle düzenlemelerde katı kurallara gerek olmadığını söyledi.

Ülke yönetiminin, FinTech’i bir lider sektör olarak görmeye başladığını ifade eden Carney, sektörün yaklaşık 60 bin kişiyi istihdam ettiğini ve 7 milyar pound’luk bir ekonomik büyüklük oluşturduğunu sözlerine ekledi. Carney, mücadele etmeleri gereken konuyu ‘FinTech ile doğan fırsatların sayısını artırmak, bunu yaparken de toplum için riskleri en aza indirmek’ şeklinde tanımladı.

Aynı etkinlikte bir konuşma yapan İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond ise Brexit sonrası Asya kıtasıyla olan ticaretin geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Yalnızca FinTech değil, yapay zeka ve biyoteknoloji alanında da lider olmaları gerektiğini ifade eden Hammond, “Dünya bize borç vermiyor, fırsatları yakalamak için çabalamalı ve mücadele etmeliyiz.” yorumunu yaptı.

Carney’nin konuşmasından bir bölümü aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.