Microsoft, Office yazılımlarına belge doğrulama servisi Stampery yardımı ile Blockchain tabanlı sertifikasyon desteği getirdi.

Microsoft Office kullanıcıları artık Blockchain yardımıyla değişmez belgeler oluşturabilecekler. 10 Nisan’da gelen güncelleme ile Microsoft Office programına Stampery isimli Blockchain belge doğrulama uygulaması desteği eklendi.

Microsoft, bir süredir Blockchain ile ilgili uygulamalar için destek veriyordu. Microsoft yazılım mühendislerinden Ville Rantala, Microsoft Office paketinin Stampery Blockchain eklentisini duyurdu. Kullanıcılar artık Bitcoin veya Ethereum Blockchain altyapılarını kullanarak belgelerini sertifkalandırabilecek ve doğrulayabilecek.

Microsoft’tan Ville Rantala, Stampery eklentisini programdan çıkmadan Microsoft Office’e ve Outlook’a tanıtmak için güvenli bir API kullandıklarını söylüyor. Bu, eklenti Blockchain sertifika ve doğrulama düğmelerinin yazılımın araç çubuğunda bulunabileceği anlamına geliyor. Mühendisin blog yazısı, işlemin platformun kullanıcı arayüzü içerisinde nasıl çalıştığını ayrıntılarıyla anlatıyor.

Rantala, Stampery’yi Office platformuna eklemenin, kullanıcıların daha güvenli bir belge depolama yöntemi kullanmalarını sağlayacağına inanıyor. Dahası kurumsal müşterilerin uygulamanın önemli ticari dokümanların geçerliliğini ve orjinalliğini sağlayabileceği için bu servisi çok yararlı bulacaklarını düşünüyor. 1988’de ilk kez piyasaya sürülen Microsoft Office, dünya genelindeki ofis ve iş ortamlarında kullanılan en popüler kelime işlemci yazılım paketlerinden biri ve hala Microsoft’un önemli bir gelir kalemini oluşturuyor.