IBM, Blockchain’in tedarik zinciri yönetimini nasıl değiştirebileceği konusundaki araştırmalarına devam ederken, ilaç sektörünü hedefleyen bir çözüm sunmak için Hejia ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre iki şirketin birlikte ilaç üretim süreçlerini hedefleyen Blockchain tabanlı bir tedarik zinciri finans çözümü başlattıkları duyuruldu. Üretilen çözüm ilk olarak Çin’de piyasaya sürüldü. Açıklamada ilaç tedarik zincirindeki KOBİ’lerin genellikle finansmana erişmek için mücadele ettiği ve küçük tedarikçilerin bazen ödemelerini almak için 90 gün kadar bekledikleri belirtildi.

Heija Yönetim Kurulu Başkanı Leng Tianhui, yaptığı açıklamada “Tedarik zinciri finansal hizmetler platformunun piyasaya sürülmesi, Hechau ve IBM arasındaki Blockchain teknolojisinin yenilikçi uygulamasıyla ilgili işbirliğinin kilometre taşını oluşturuyor. Gelecekte, platform, katılımcı firmalara ve finansal kuruluşlara, Çin’in ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak bir iş modelinde Blockchain tabanlı yenilik üzerine kurulmuş şeffaf ve verimli finansman hizmetleri sunmak için daha fazla endüstriyi kapsayacak şekilde genişleyecek” dedi.

IBM ve Heija, Yiian Blockchain Teknoloji Uygulama Sistemi’ni kullanarak Hyperildger Fabric ürününün şeffaflık ve güvenilirliğini sağlamak için tedarik zincirindeki işlemleri izleyebilen bir araç ile bütünleştiriyorlar. Bu güvencenin tedarikçi ödemelerine hızlandırması bekleniyor.

Çözüm, hali hazırda bir ilaç satıcısı, bir hastane ve bir bankayla, taraflar arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için kullanılıyor. Şirketler, bu yılın ilerleyen dönemlerinde daha fazla perakende, hastane ve banka eklemeyi planladıklarını açıkladı.