30 yaş altında olup milyonlarca dolarlık fonları yöneten ya da yenilikçi çözümleriyle milyonlarca dolarlık yatırım alan başarılı Asyalı gençlerle tanışın.

Forbes dergisi tarafından hazırlanan 30 yaş altı listelerinin adresi bu kez Asya oldu. Kıtadaki 30 yaş altı girişim sermayesi yöneticileri ile FinTech girişimcilerinin yer aldığı listede kadın yöneticiler dikkat çekiyor.

Genç yaşta elde ettikleri başarı ile finans dünyasının Asya’da daha da güçlenmesini sağlayan bu isimler arasında milyonlarca dolarlık varlıkları yönetenlerden, 28 yaşında 38 şirkete yatırım yapmış girişimcilere kadar dikkat çekici isimler bulunuyor. En genci 22 yaşında olan bu başarılı isimlerin ülkelere göre dağılımına bakıldığında ise Çin, Avustralya ve Hindistan öne çıkıyor.

Bu isimler ve faaliyet alanlarına ait detaylar ise şu şekilde:

Zhou Chenyao, 28: Girişim sermayesi yöneticiliği 2014 yılına kadar giden Zhou, yatırım uzmanı olarak girdiği Longling Capital’de geçen üç yılın ardından şirkete ortak olması için davet almış. Şu sıralar yeni girişimlere erken dönem yatırımları yapan 140 milyon doların üzerinde bir fonu yöneten Zhou’nun yatırım yaptığı 90 kadar şirket arasında sanal gerçeklikten Blockchain’e geniş bir yelpaze bulunuyor.

Val Jihsuan Yap, 29: Sigorta sektörüne yönelik ücretsiz bir mobil uygulama olan PolicyPal’ın kurucusu olan Yap, bugüne kadar aralarında 500 Startups gibi global fonlardan yatırım almayı başarmış.

Wang Yuchen, 26: Çin’de geleneksel bankalarla FinTech dünyasını buluşturan bir çözüm sunan Yuchen geçen yıl Bertelsmann Asia’dan 4 milyon dolar değerinde yatırım almış.

Xue Benchuan, 29: 2012 yılında kurduğu 91 Credit isimli, kredi almak isteyenlerin güvenilirliğini ölçen şirketini 2015 yılında tüketicilere yönelik bir kredi platformuna dönüştüren Benchuan’ın şirketi bugün günde 100 bin kadar kredi başvurusunun kontrolünü gerçekleştiriyor.

Liu Yueting, 26: 2015 yılında Airwallex isimli FinTech şirketini kuran Yueting, Avustralya ve Çin arasındaki ticaret işlemlerinde kur farkını sabitleyen bir çözüm sunuyor. Asya Pasifik bölgesinin en hızlı büyüyen şirketlerinden birine sahip olan Yueting, bu geniş coğrafyada finans sektöründe şimdiden önemli bir oyuncu haline gelmeyi başarmış durumda.

Wang Zeng, 28: Çin merkezli online lending platformu Mujinnong’un kurucusu olan Wang Zeng, ülkedeki çiftçilerle bankaları finansal işlemler noktasında birleştirerek gerçekten niş bir alan bulmuş.

Vicky Lay, 27: Henüz 22 yaşında eğitim teknolojileri sunan Zookal’ın kurucuları arasında yer alarak girişimciliğe adım atan Lay, bugün Artesian Venture Partners’da erken dönem girişimlerine yapılacak yatırımları belirliyor. Yalnızca Avustralya’da 70’den fazla şirkete yapılan yatırıma imza atan Lay’in yatırım yaptığı şirketlerin piyasa değeri 300 milyon doları buluyor.

Victor Chua, 29: 2015 başlarında Gobi Partners’a katılan Chua, daha önce Yahoo! Japonya dahil olmak üzere pek çok şirkette yöneticilik yapmış bir isim.

Vaibhav Agrawal, 30: Sıralamada dokuzunculuğu alan Agrawal, Hindistan’ın en başarılı genç yöneticileri arasında yerini almış. Agrawal halen Lightspeed India Partners Advisors ortaklarından biri olarak kurumsal yatırımlara yön veriyor.

Gao Yutong, 22: Listedeki en genç isim olan Yutong, 2013’te yani henüz 18 yaşındayken girişimci olmuş bir isim. Pekin merkezli Easy Transfer’in kurucu ortağı olan Yutong, Çin dışında eğitim gören öğrencilere yönelik para transfer hizmeti sunuyor.

Rod Askarov, 29: New York merkezli FinTech şirketi Credit Exim’in yöneticiliğini yürüten Askarov, Asya merkezli olup ihracat yapan şirketlere yönelik finansman çözümleri sunuyor.

Eom Soowoo, 29: Eşiyle birlikte Solidware isimli bir şirket kuran Eom, finans sektörüne yönelik, makine öğrenmesi temelli yapay zeka çözümleri geliştiriyor. Şirketi Mart ayında Kore merkezli DAYLI Financial Group tarafından satın alınan Eom’un yeni planları arasında şirketi Japonya ve Fransa’da da hizmet verir hale getirmek bulunuyor.

Shengxin Diao, 28: 2015 yılında Meixin Finance’ın kuran ve halen CEO’luğunu yürüten Diao, iş dünyasına yönelik varlık yönetimi çözümleri sunuyor. Sadece iki yıl içinde Bertelsmann Asia Investments, Atom Ventures ve Plum Ventures’dan yatırım almayı başaran Diao, halen Pekin ve New York’taki ofisleri arasında adeta mekik dokuyor.

Peter Wong, 28: Hummingbird Partners Hong Kong’un kurucusu ve yönetici ortağı olan Wong, 90 milyon doların üzerinde bir fonu kontrol ediyor. Wong’un odaklandığı konu ise bu fon ile uluslararası hisse senedi piyasaları.

30 başarılı genç yöneticiden oluşan listenin tamamına ve kısa açıklamalarını paylaştığımız yukarıdaki isimler hakkında daha fazla bilgiye Forbes’un sitesinden ulaşabilirsiniz.

* Görsel Forbes’un ilgili makalesinden alınmıştır ve listenin ilk sırasında bulunan Zhou Chenyao’ya aittir.