Singapur merkezli girişim sermayesi şirketi Life.SREDA’nın yeni bir raporuna göre 2016 FinTech için farklı gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu

Fin-Tech Research tarafından yayınlanan The Money of the Future Raporu 2016 yılını FinTech fonlamasında genel bir düşüşün yaşandığı bir yıl olarak tanımlıyor. FinTech’e yatırılan fon miktarı bir önceki yıla göre yüzde 6 düşerek 19.1 milyar dolara gerilerken, hesaplamalara göre anlaşmalar yılın son çeyreğinde yavaşladı.

Bunlara ek olarak, çizgi dışı sayılan büyük bir anlaşma da yapıldı: Alibaba iştiraki olan ve Uber’den sonra dünyanın ikinci büyük Unicorn’u olan Ant Financial, 2016 yılının başında 4.5 milyar dolarlık bir B Serisi yatırım ile büyüdü. Bu özel bir teknoloji şirketi için bugüne kadar yapılan en büyük fon toplama turu oldu.

Ayrıca, 2016 yılında yapılan anlaşmalar için, nicelik üzerinde bir kalite unsuru olduğunu söyleyebiliriz. Kurulmuş finans şirketleri artık FinTech’in sınırında değiller. Aslında bankalar VC destekli FinTech şirketlerine yapılan yatırım sayısını bir önceki yıla göre yüzde 61 oranında artırdı.

Bazı bankalar ise diğerlerine göre daha aktif. Yelpazenin bir ucunda yer alan JP Morgan, geçen sene yalnızca üç FinTech anlaşması yapmıştı; bu 2015’teki rakam ile aynıydı.

Barclays ve Goldman Sachs gibi şirketlerin yaklaşımı ise şöyle oldu: Mümkün olduğunca çok sayıda FinTech şirketini sepete atalım. Barclays 2016’da FinTech yatırım faaliyetlerinde yüzde 53’lük bir artış sağlayan 23 anlaşmaya yatırım yaparken Goldman Sachs, 17 etkinlikte yüzde 31 oranında bir artış kaydetti.

Barclays ve Goldman Sachs bu alandaki yatırımcılardan ikisi de olsa, bu her iki şirketin taktiklerinin arkasında farklı bir mantık var. BBVA, Barclays ve bankalar temel faaliyetlerini de geliştirebilecekleri daha stratejik yatırımlar ararken, Goldman Sachs FinTech girişimlerine finansal getiri beklentisiyle yatırım yapıyor.

Aşağıda VisualCapitalsit tarafından görselleştirilen life.SREDA’ya ait verilere göz atabilirsiniz.

Kaynak: VisualCapitalist