Çinli teknoloji devi Alibaba, ABD’li para transfer şirketi MoneyGram için yaptığı teklifi 1.2 milyar dolara yükseltti.

Alibaba’nın iştiraki olan Ant Financial üzerinden yürütülen MoneyGram satın almasında yeni bir aşamaya gelindi. Ant Financial tarafından MoneyGram’ı satın almak için daha önce yapılan 880 milyon dolarlık teklif yüzde 36 oranında artırıldı ve 1.2 milyar dolara yükseldi. Daha önce hisse başına 13.25 dolar olan teklif yeni rakamla 18 dolara yükselmiş oluyor.

MoneyGram ile ilgilenen bir diğer şirket olan Euronet, çevrimiçi ödeme servislerinde global sağlayıcı bir şirket ve dünyanın en büyük çevrimiçi ödeme platformlarından biri. Euronet ise MoneyGram için hisse başına 15.20 dolarlık teklif vermişti.

MoneyGram, pazar günü yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun oy birliği ile yeni anlaşmayı onayladığını söyledi. Bununla birlikte planlanan devralımın, Dallas merkezli rakibi için Euronet tarafından yapılan düşük tekliften daha fazla düzenleyici inceleme ile karşı karşıya kalması bekleniyor. Bu noktada Çinli şirketin karşılaşacağı engel sayısı sürecin akıbetini belirsiz hale getirebilir.

Basında çıkan haberlere göre, Euronet, Ant Financial tarafından yapılan teklifin ulusal bir güvenlik riski oluşturduğunu ve MoneyGram’ın merkezi Dallas’ta kalmaya devam edeceğini söyleyerek açık bir şekilde ABD’li milletvekillerine kulis yaptı. Birkaç kongre üyesi, Alibaba ile olan anlaşmayı, Çin hükümetinin Ant’da yaklaşık yüzde 15 hisseye sahip olduğunu söyleyerek eleştirdi.