FinTech şirketlerine yatırım yapan Motive Partners’in yöneticisi Andy Stewart’a göre doğru konuya odaklanan girişimlerin değeri rakiplerinden 5 kat daha değerli olabilir.

‘Bir Facebook kursam, milyarlarca dolara kavuşsam…’ Dünya üzerinde sektörden ve işleyişten habersiz pek çok girişimcinin hayalidir aslında bu. Kimi zaten o konuya özel muhabiri olmayan genel medyada da benzer çıkışlara rastlamak mümkün. Ancak nasıl her girişimcinin hayali gerçek olmuyorsa her FinTech şirketi de istenilen seviyeye çıkamayabiliyor.

Business Insider’da yayınlanan bir habere göre Londra’daki Uluslararası FinTech Konferansı’nda bir konuşma yapan Andy Stewart, yüksek değere sahip olmak isteyen girişimcilere çeşitli tüyolar veriyor. FinTech sektöründeki yeni girişimlere yatırım yapan Motive Partners’ın yönetici ortağı olan Stewart, doğru noktaya odaklanan şirketlerin benzer zamanda çıkış yapan rakiplerine oranla 4-5 kat daha fazla değere sahip olabileceğini belirtiyor.

Stewart, pek çok yönetici ve şirketin benzer moda kavramlar etrafında dönüştüğüne dikkat çekiyor. Bundan şikayetçi olduğunu söyleyen Stewart, makine öğrenmesi, Blockchain gibi konular üzerine çalışan şirket sayısının fazlalığından yakınırken bunun üzerine bir şeyler koyulması gerektiğini ifade ediyor. Stewart bununla birlikte niş diyebileceğimiz alanlarda çözüm üretenlerin çok daha yüksek değerlere çıkabildiğine dikkat çekiyor. Bu niş alanları AML/KYC (anti-money laundering/know your customer) olarak tanımlayan Stewart, bir FinTech şirketi kara para aklamayı önleme ya da müşteriyi daha iyi tanıma çözümünü yapay zeka ve/veya Blockchain ile birleştirebilenlerin öne çıktığına ve daha değerli hale geldiğine vurgu yapıyor.