Tasarım firması Blond tarafından hayata geçirilen Revolt isimli konsept kredi kartı farklı yapısıyla dikkat çekiyor.

Kredi kartları genelde tek düze üretilir. Üzerlerinde belli bazı zorunlu bilgilerin bulunması gereken bu ödeme aracına zaman zaman farklı dokunuşlar da yapılıyor. Bunlardan biri de Blond isimli tasarım firması taraından geliştirilen Revolt kredi kartı. İki farklı renkte (çizgili) olarak tasarlanabilen Revolt kredi kartları ‘birinci sınıf deneyim’ için özel olarak geliştiriliyor.

Tasarım stüdyosu, kendisini “yirmi birinci yüzyılın bankacılık alternatifi” olarak tanımlıyor. Revolt adını verdikleri özel tasarımlı kredi kartı serisi ise kullanıcılara farklı ve özel deneyimler yaşatmak için tasarlandı. Revolt kullanıcıları bir uygulama yardımı ile çevrimiçi alışveriş yapabiliyorlar. Bu da kartın üzerinde 16 basamaklı bir sayı basılmasına gerek kalmadığı anlamına geliyor.

Daha önce taşınabilir bir silindirik hoparlör ve kablosuz şarj cihazı tasarlayan Blond, yeni ürününü benzer hizmet sunanlardan ayrı tutmak için çalışmalar yapıyor. Benzerleri sıklıkla standart ve premium kartları ayırt etmek için ek ayrıntılar kullanırken, Blond herhangi bir süsleme ayrıntısı kullanmıyor.

Blond’un yaratıcı yönetmeni James Melia, “Diğer benzeri premium kartlar, ürünü standart seçeneğin üzerinde konumlandırmak için detay ve bezemeler kullanıyor. Bu eski moda yaklaşımdan kaçınmak ve cesur Revolt grubuna uygun modern bir his elde vermek için farklı bir yol bulmak istedik” dedi.

Bunu başarmak için, marka sağ üst köşedeki tek bir “R” harfine indirgendi ve normalde Mastercard hologramı için özel bir baskı işlemi uygulandı.

Minimal Mastercard logosu alt köşede bulunurken, kart sahibinin adı alttaki olağan yerde kabartmalı olarak yer alıyor. Kartın ana yüzeyi ince metalik mürekkeplerle oluşturuldu ve mat laminasyonla kaplandı. Kartın arka kısmı da iki renk olarak tasarlandı ve imza ile manyetik şeritlerin boyutları küçültüldü.

Stüdyo, ayrıca banka kartı için siyah GF Smith kağıtları ve renk geçişine sahip bir folyo kullanarak ambalaj da hazırladı.

Kredi kartlarında özel tasarım anlayışı yeni bir olgu değil. Dünyada birkaç firma benzer çalışmalar yapıyor. Türkiye’de de Garanti Bankası bir dönem Bonus kartları farklı tasarımlarla üretmişti.

Kaynak: Dezeen