Ukrayna hükümeti, küresel teknoloji şirketi Bitfury Group ile hükümet verilerini Blockchain altapısında tutmak için ortaklık kurduğunu açıkladı.

Bitfury grub tarafından Reuters’e yapılan açıklamada yapılan anlaşmanın muhtemelen kendi türündeki en büyük anlaşma olduğu belirtildi.

ABD ve denizaşırı ülkelerde ofisleri bulunan bir Blockchain şirket olan Bitfury’nin CEO’su Valery Vavilov verdiği bir röportajda, Ukrayna’ya hizmet sağlayacaklarını söyledi. Ukrayna’nın Blockchain girişimi, verimliliği artırmak ve şeffaflığı sağlamak için bu teknolojiyi benimsemiş hükümetler arasında artan bir eğilimin uzantısı olarak değerlendiriliyor.

Blockchain, ilk olarak dijital para birimi Bitcoin altyapısında kullanılan teknoloji olarak karşımıza çıkan bir dağıtık kayıt defteri çözümü. Kamu ve özel sektörde, tüm sektörlerdeki varlıkları veya işlemleri sürekli olarak kaydetme ve takip etme kabiliyeti göz önüne alındığında, anahtar bir küresel teknoloji haline geldiği söylenebilir.

Vavilov, projenin maliyetini açıklamamasına karşın şimdiye kadarki en büyük devlet Blockchain anlaşması olduğununun altını çizdi. Anlaşma, Ukrayna hükümetinin tüm elektronik verilerini Blockchain altyapısına yerleştirmeyi içeriyor. Vavilov, “Blockchain’e yerleştirilmiş güvenli bir hükümet sistemi, milyarlarca dolarlık mal varlıklarını güvenli hale getirebilir. Bu teknoloji şeffaflık ve hesap verebilirlik ihtiyacına cevap vererek küresel olarak önemli bir sosyal ve ekonomik etki oluşturabilir” dedi.

Blockchain programları geliştiren diğer ülkeler de var ancak gayrimenkul sahipliği gibi bir veya iki sektörü kapsayan alanlar daha yaygın olarak tercih ediliyor. Blockchain programları başlatan ülkeler arasında İsveç, Estonya ve Gürcistan da yer alıyor.

Ukrayna’nın e-Devlet Ajansı başkanı Oleksandr Ryzhenko, Reuters’in sorularına e-postayla verdiği yanıtta, “Bu anlaşma, Ukrayna’daki Blockchain teknolojisine dayalı devlet projeleri için tamamen yeni bir ekosistemin gelişmesini sağlayacak. Amacımız açık ve iddialı: Ukrayna’nın dünyanın önde gelen Blockchain ülkeleri arasında yer almasını istiyoruz.”

Ukrayna’nın Bitfury ile yaptığı Blockchain anlaşması, ülkenin dijital platformlara dahil olması için pilot proje ile başlayacak. Vavilov, pilot proje için araştırılan alanların devlet kayıtları, kamu hizmetleri, sosyal güvenlik, halk sağlığı ve enerji olduğunu açıkladı. Deneme çalışmalarının bu yıl sonlarında başlaması bekleniyor. Pilot projeler tamamlandıktan sonra Blockchain programı, siber güvenlik de dahil olmak üzere tüm alanlara yayılmış olacak.

Bitfury, geçtiğimiz yılın nisan ayında Gürcistan ile ilk Blockchain arazi tapusu tescili için pilot bir anlaşma imzalamıştı.