Müşterilerine Avrupa genelindeki tasarruf hesaplarına yatırım yapma imkanı sunan Alman FinTech şirketi RAISIN, pek çok banka yöneticisini kıskandıracak bir hızda büyüyor.

Bankaların büyüklüklerini göstermek adına sundukları değerlerden biri gerçekleştirdikleri işlem hacmi ve tuttukları mevduatlardır. Milyarlarca Euro ya da dolarlık hacme sahip olmak bir banka için normaldir. Fakat bunun bir FinTech şirketince gerçekleştirilmesi, işte bu dikkat çekici…

2013 yılında kurulan Berlin, Almanya merkezli RAISIN’in temel hizmeti, 15 ülkedeki 146 farklı tasarruf ürününü analiz etmek ve müşterilerine en iyi faiz oranının sunan alternatifi sunmak. Oluşturduğu ağa en son Portekiz’den Banco Português De Gestão eklenmiş. Bu banka, RAISIN sistemine eklenen 30. banka olma niteliği de taşıyor.

Business Insider’ın haberine göre 2013 yılında kurulan şirket son derece hızlı bir büyüme gerçekleştirmiş. Yine aynı habere göre yalnızca 4 ayda 1 milyar Euro’luk yatırım Raisin üzerinden yapılmış durumda. Şirketin Avrupa Başkanı Katharina Lueth, Business Insider’a yaptığı açıklamada 2017’nin ortasına gelindiğinde bir önemli kilometre taşını daha geride bırakacaklarını belirtiyor.

Yeni müşteri sayıları Lueth’in iddiasını doğrular nitelikte. Ocak ayında 60 bin müşterisi olan RAISIN, Nisan ayı ortası itibariyle 75 bin müşteriye ulaşmış durumda. Şirketin CEO’su Tamaz Georgadze başarılarının sebebini en iyi teklifi sunabilmeleri olarak açıklıyor. Georgadze, Avrupa genelinde faiz oranlarının sürekli düşmesine karşın, kendi müşterilerinin en iyi teklifi alabilme şansına sahip olduğunu belirtiyor. Georgadze ayrıca oluşturdukları güven sayesinde hem daha çok kişi tarafından tercih edildiklerini hem de mevcut müşterilerin kendi sistemleri üzerinden daha fazla yatırım yaptığına da dikkat çekiyor.