HyperFocal: 0

MIT Media Lab mezunlarından Cristina Dolan, OneMain.com ve InsideCHAINS şirketlerinin kurucu ortaklarından. Kendini bir İnternet Öncüsü, Mühendislik Çözümcüsü ve Blockchain Uzmanı olarak tanımlayan Dolan aynı zamanda profesyonel bir konuşmacı. Dolan, Blockchain ve Bitcoin teknolojileri üzerine sorularımızı cevapladı.

You may read original English version of this interview here.

Kendiniz, şirketiniz ve ürünleriniz / hizmetleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

InsideChains, Blockchain, AI, Edge Computing, IoT ve diğer dönüşüm teknolojilerini kullanan çözümler tasarlayarak yeni iş fırsatları yaratmalarına yardımcı olmak için kuruluşlarla birlikte çalışan bir danışmanlık ve teknoloji şirketi. Blockchain, yeni nesil ekosistemlerde, tedarik zincirlerinde ve pazar yerlerinde bir güven katmanı sunarken, müşterilerin, tedarikçilerin ve diğer ortakların rolü de dahil olmak üzere bu dönüşen sistemlerin bir parçası olarak önemli bir rol oynuyor.

Bir mühendis, bilgisayar uzmanı ve MIT Medya Laboratuvarından mezun olarak, devrim yaratan ürünlerin, hizmetlerin ve işletmelerin oluşmasını sağlayan dönüştürücü teknolojilerle her zaman iç içe oldum. Bağlantılı ürünler ve toplulukları; finansal piyasalardaki tecrübelerimle birleştirmeyle ilgili sahip olduğum deneyim bana bu gelişen teknolojiler içinde değerli pazarlar yaratmak için Blockchain 2.0 ile entegre olunabileceği konusunda benzersiz bir perspektif sundu. İnternet, mobil ve açık kaynaklı yazılım ve standartlarla güçlendirilmiş, internete bağlı bir dünyada yaşıyoruz ve bizde hızlı bir şekilde çözümleri bir araya getirerek; çeşitli bağlı cihazlar aracılığıyla tüketicilerin bu çözümlere erişimini mümkün kılmak için çalışıyoruz.

Bitcoin hakkında ne düşünüyorsunuz?

Zamanlama her şeydir ve Bitcoin, kurumsal bankacılığa güvenin ciddi anlamda düştüğü küresel finansal krizden çok kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Bitcoin, güven gerektirmez çünkü kişiden kişiye (P2P) mimarlık, işlemin diğer ucunda bir karşı taraf anlaşması veya güvenilir bir varlık gerektirmez. Sınırsız olarak basılabilen para birimlerinden farklı olarak sınırlı bir arz olduğu için deflasyonist bir yapı sunar.

Şu anda 700’den fazla kripto para birimi var. Bitcoin içlerinde en değerli olanı. Tüm para birimleri ve ortak değer kabullerine aracılık eden emtialar güven gerektirir, aksi takdirde algılanan değerlerini kaybederler. Zamanlama her şeydir ve 2008 mali krizi sırasında geleneksel finansal kurumlara olan güvenin kaybolması ile Bitcoin’in doğumu ve büyümesi gerçekleşmiştir.

Sizce hangisi daha önemli: Bitcoin ruhunu yaymak mı yoksa bankalar ve finansal kurumlar için bir devrim yaratacak olan altındaki teknolojisini araştırmak mı?

Bitcoin, Blockchain teknolojisinin değerini gösteren uygulama oldu. Bitcoin başarısı olmadan Blockchain mevcut statüsünü elde etmezdi. Blockchain, yalnızca finansal piyasalar ve bankalar için değil, birçok sanayi için yenilik için itici kuvvet sağlayacak.

Yeni nesil ekosistemler, pazarlar yerleri ve tedarik zincirleri, yeni nesil Blockchain çözümleri üzerinde yaratılıyor. Gerçek sanat, bu teknoloji ile desteklenen iş modellerini anlamak ve doğru çözümü inşa etmek. Bu, InsideChains isimli şirketimde müşterilerimizin yeni nesil iş modellerinin sunduğu fırsatları anlamasına ve Blockchain kullanan etkili çözümler üretmelerine yardımcı olmak için uğraş verdiğim bir alan. Bugün, Blockchain teknolojilerinin farklı türleri var. Bazıları, basit dağıtık defter teknolojileri ile izinli bir çevrede çalışır ve bazıları akıllı sözleşmeleri yürütebilme yeteneğiyle bir işin veya belgeni aidiyetinin kanıtlanması için kullanılan karmaşık Blockchain çözümleri sunar. Değer üretmek için Blockchain etrafında yer alan birçok başka teknoloji de bulunuyor. Örneğin; IoT cihazları, Edge Computing ve yapay zeka, bu dijital dönüşüme olanak tanıyan teknolojilerin bazıları.

Paylaşılan fikri mülkiyet ile açık bir konsorsiyum oluşturmaya çalışan herkes, fikri mülkiyet sahipliğini farklı kuruluşlarla tartışmanın ne kadar zor olduğunu bilir. Daha değerli bir verim elde etmek için kendi verilerine müşterilerinin, iş ortaklarının ve hatta rakiplerinin bütünüyle erişmesine izin verecek işletme sayısı çok çok azdır.

Blockchain, belirli bir süre boyunca bir varlık veya müşteriyle alakalı verileri almak için benzersiz bir yol sunar. Müşteriler, değiştirilemez bir alanda depolanan ve sahibi tarafından paylaşılan mülklere erişerek bunlardan faydalanabilirler. Bazı müşterilerse, merkezi ve yönetilebilir varlıklara erişmek için kayıtları güncellenebilen tarzdaki Blockchain tedarikçilerle çalışmayı seçecektir.

Şeffaflık ve veri erişimi, özellikle veri üzerinde düzenleyici gereklilikler olduğunda hassas konular olacaktır. Blockchain, bir ekosistemin her bir üyesinin, herkese daha fazla değeri olan yeni bir veri türü oluşturmak üzere bir varlık veya kayıtla alakalı bir veri unsuruna katkıda bulunabileceği yeni bir veri türü oluşturmayı mümkün kılar. Varlık bir müşteriye aitse, gerçekleşen katkılar ile konsolide kayıtların ürettiği değerden faydalanabilecekler ve ekosistemin bir parçası olan diğer tedarikçiler için iş ilginç yeni iş modelleri ortaya çıkabilecektir.

Blockchain Yapısı

Blockchain’in Bitcoin’i gerçeğe dönüştüren temel teknoloji olduğuna katılıyor musunuz?

Buna katılıyorum. Bitcoin’in pazar büyüklüğü siber saldırganlara davet çıkartıyor, ancak henüz başarılı bir saldırı gerçekleşmedi ve bunun sonucunda değeri kanıtlandı. Bitcoin başarısının bir sonucu olarak Blockchain, markalarının bir parçası olarak güven ve şeffaflığı göstermek isteyen şirketler tarafından kullanılır hale geliyor.

Blockchain, Bitcoin’e güç veren orijinal mimarinin ötesine geçiyor.

Hangisi daha önemlidir: Blockchain veya Bitcoin? Niye?

Blockchain çok daha fazla potansiyele sahiptir. Diğer teknolojilerle birleşince, gelecek nesil ekosistemlere, pazar yerlerine ve tedarik zincirlerine güç katacaktır. Bitcoin, Blockchain’e olan ilgiyi yaratan ‘güven’ unsurunun teminini sağlamıştır.

Birçok kez Bitcoin ve Blockchain ile ilgili olarak “güven” den bahsettiniz. Günümüzde pek çok yolsuzluk görülen bir dünyada, siber güvenlik daha da büyük bir sorun haline geliyor. İnsanlar birbirlerine güvenilecekleri dijital bir sisteme nasıl güvenebilirler?

Blockchain 2.0, sayısız organizasyonun tarafsız bir yerde bir müşteri kaydının bir bölümünü paylaşmasına izin veriyor. Ekosistem, müşterek kayıtların bütünsel bir temsiliyetine sahip ve bu da yeni iş modellerini etkinleştirmek için daha fazla değer sağlıyor. Bazı şirketler tedarik zincirinde kaliteyi göstermek veya tedarikçilerinin organik sertifikalarını kanıtlamak için Blockchain kullanıyorlar. Bu tür veri merkezli işbirlikleri geleneksel sistemlerde çok daha zordur.

Yıkıcı teknolojileri nasıl tanımlıyorsunuz?

Dijital dönüşüm tanımı itibariyle yıkıcıdır. Günümüzde çok sayıda açık kaynak ve standart programlar mevcut. Bu programlar; çeşitli ağa bağlı cihazlar kullanarak, insanların çeşitli hızla benimseyebileceği yeni ağ çözümleri oluşturmayı kolaylaştırmaktadır. Bu dijital dönüşüm, son yirmi yılda birçok endüstriyi sarsıyor ve yıkıyor.

Bu yıkımda Bitcoin ve Blockchain’in rolleri neler?

Ben bu teknolojilerin dönüştürücü olduğunu ve yıkıcı olmadığını düşünüyorum. Kripto para birimlerinin ve Blockchain’in finansal piyasalar üzerindeki ayrıştırıcı, yıkıcı ve diğer olumsuz etkilerini açıklayan birçok makale var, ancak bu henüz gerçekleşmedi. Bunun yerine, finansal kuruluşların katılımı ile bir evrim süreci görüyoruz.

Tüm teknolojik yenilikler yıkıcı görünebilir; çünkü dijital dönüşüm ve değişim sürekli öğrenmeyi gerektirir. Bu çok yıkıcı olabilir, ancak teknoloji endüstrisinin doğası budur, durdurulamaz.

Piyasaların nasıl değişmesini bekliyorsunuz? Bu değişimle ilgili Blockchain’in rolü ne olacak?

Yasal gereklilikler, başarılması imkansız görünen ticari sistemlerindeki değişimin hızlıca hayata geçirilmesini beraberinde getiriyor. Blockchain, ticari yaşam döngüsünün bazı yönlerine uygulanırken, ticaretin yeniden yapılanmasını etkili bir şekilde ele almak için yapay zeka gibi diğer teknolojileri de ihtiyaç var ve bunlar da kullanılıyor.

Finansal piyasalar her zaman teknolojiyi son derece kârlı bir rekabet avantajı yaratmak için benimsemiştir. Blockchain akıllı sözleşme çözümleri henüz kurumsal dünyanın kullandığı geleneksel yüksek performanslı ticari platformların performansına ulaşamadı. Geleneksel ticaret platformları, karmaşık ticari süreçler söz konusu olduğunda çok daha sofistike yapıya sahipler.

Sürekli deney ve yenilik olacak. Birçok organizasyon, çok örgülü bir pazar ağının dinamiklerini anlayabilecekleri çalışma gruplarına katılıyor.

Paranın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Paranın geleceği, küresel bir ekonomiyi kolaylaştırmak için finansal kurumlar vasıtasıyla ve kişiden kişiye işlemlerde, sorunsuz bir sınır ötesi ödeme deneyimi sunmak zorunda. Buna direnen ülkeler küresel ekonomiye katılımlarını sınırlayacak ve bu da büyümelerini sınırlayacak. Bir Dünya Bankası raporunda, dijital ödemelerin gelişmekte olan ülkeler için ekonomik büyümeyi ve bireysel finansal güçlenmeyi artırmak için kritik öneme sahip olduğu belirtiliyor. Geleneksel bankacılık bankacılık sistemine dahil olmayanlar için bir seçenek olmayabilir ancak nüfusun %75’nin daha etkili seçenekleri kolaylıkla sunabilecek cep telefonlarına erişimi var.

Şirketler, devrimsel değişime kendilerini uyarlamak için stratejilerini nasıl geliştirmeliler?

Finansal kuruluşların müşterileri ile daha iyi ilişkiler kurmaları gerekiyor ve bu özellikle mobil platformlarda çok daha önemli zira mobil cihazlar ve sosyal ağlar ile müşterileri aileleri, iş çevreleri ve farklı topluluklar ile kritik bağlantılar oluşturuyorlar.

Mobil cihazlar insanların hayatının merkezinde yer alıyor ve tüketiciler, cihazları aracılığıyla farklı hizmetlere nasıl ve ne şekilde bağlanacaklarını belirliyorlar. Şirketler ellerindeki müşterileri korumak istiyorlarsa onlara çekici gelecek yeni tecrübelerin geliştirilmesine odaklanmalılar.

Eklemek istediğiniz başka bir nokta var mı?

Dijital dönüşüm sadece Bitcoin veya Blockchain’den değil, daha büyük ve geleneksel iş modellerini destekleyecek yeni çözümler üretmek için bir araya getirilebilecek artan sayıda heyecan verici teknolojiyi içeriyor. Blockchain geliştikçe farklı teknolojiler ile bütünselleşiyor ve desteklediği yeni nesil pazarlar da büyüyor. Edge Computing, IoT, veri bilimi, AR / VR ve yapay zeka gibi çeşitli heyecan verici teknolojiler birleşiyor. Sürekli gelişen bu ağ teknolojilerinin tümüyle nasıl yenilik yapacağınızı anlamak için teknolojiyi, iş modellerini ve müşteri ihtiyaçlarını güçlü bir şekilde anlamak gerekiyor. Bu nedenle biz InsideChains bünyesinde, müşterilerimize bu dönüşüme ayak uydurmaları için yardımcı oluyoruz.