BNP Paribas Securities Services, AXA Investment Managers ile işbirliğine giderek Blockchain temelli yeni nesil bir dijital fon dağıtım platformu oluşturacağını duyurdu.

Blockchain projeleri için 2017’nin çıkış yılı olacağı yorumu sektörü yakından takip edenler tarafından sıkça dillendirilen bir konu. Bu alandaki önemli projelerden biri ise BNP Paribas ile AXA Investment Managers’dan geldi. İki şirket tarafından ortak olarak geliştirilen yeni nesil bir dijital fon yönetimi platformu fon alıcıları ile satıcıları arasındaki işlemleri daha kolay ve güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

Yapılan açıklamaya göre BNP Paribas Fund Link adı verilen platform, hem fon kullanıcıları için hem de varlık yöneticileri için süreçleri kolaylaştıracak bir yenilik olma niteliği taşıyor. Blockchain teknolojisi üzerinde geliştirilen ve akıllı sözleşmelerle şekillendirilen yeni platformun yaşanan gecikmeleri ortadan kaldırması ve mutabakat maliyetlerini aşağı çekmesi hedefleniyor.

AXA Investments Managers COO’su Joseph Pinto, yeni platformun operasyonel verimliliğe önemli bir katkı yapacağını vurgularken şeffaflığı artıracağına dikkat çekiyor. BNP Paribas Securities Services Varlık ve Fon Servisleri Başkanı Jean Devambez ise yeni platformun fon dağıtımlarını düzene sokarak maliyetleri düşüreceğini ifade ediyor. Platformun en önemli özelliklerinden birini sektörden daha fazla şeffaflık isteyen MiFID II kriterlerine uyumlu olarak tanımlayan Devambez, kurulum ve hazırlık çalışmaları devam eden platformun bu yılın ilerleyen dönemlerinde devreye alınacağını, ardından da diğer müşterilerine açacaklarını kaydediyor.