Yeni bir rapora göre son 10 yılda Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesindeki FinTech girişimlerinin büyüklüğü 100 milyon dolar oldu. 2020’de bu rakamın 200 milyon dolar olması bekleniyor.

İş destek organizasyonu Wamda ve finans ödeme sistemi Payfort tarafından hazırlanan Fintech Eyaleti raporuna göre, 2017 yılında 50 milyon dolar kazanmayı hedefleyen MENA girişimleri ile fonlama faaliyetlerinde büyük bir artış bekleniyor. Bu, geçen yıl 18 milyon dolar büyüklüğe ulaşan bölgenin sektörde daha fazla görünürlük sağlamak istediğini açık bir göstergesi.

Sektörün büyümesi hali hazırda yeni bir olgu değil. 2012-2015 yılları arasında, MENA bölgesindeki FinTech girişimlerinin sayısı 46’dan 105’e çıktı ve 2012’den beri başlatılan bu girişimlerin yarısı, MENA yetişkin nüfusunun yüzde 86’sının banka hesabına sahip olmadığı gerçeğine dayanıyor. 2020’ye kadar Asya’nın en umut verici finansal teknoloji merkezleri arasında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri’nin 250 FinTech girişimine ev sahipliği yapacağı öngörülüyor.

Rapora göre, FinTech şirketinin yaklaşık dörtte üçü bölgedeki dört ülkede yerleşmiş durumda. Toplam 12 ülkeden dördünün MENA FinTech’in yeni girişimlerinin yüzde 73’üne ev sahipliği yaptığı görülüyor. Birleşik Arap Emirlikleri 30 girişimle bölgenin lideri konumdayken onu 17 girişimle Mısır, 15’e girişimle Ürdün ve Lübnan takip ediyor.

FinTech şirketlerinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşadığı engellerden biri, bankaların sahip oldukları güvenden yoksun olması gerçeğidir. Ayrıca finansal teknoloji hizmetleri konusunda farkındalık eksikliği ve nüfus içinde böyle bir anlayışın olması, şirketlerin potansiyel kullanıcılara ulaşmalarını engelliyor.

Ankete katılanların FinTech şirketlerinin yüzde 98’i MENA bölgesinde önümüzdeki iki yıl içinde yeni pazarlara girmeyi planladıklarını söyledi. Birleşik Arap Emirlikleri popüler bir yer olmasına rağmen, Ürdün, Mısır ve Suudi Arabistan’ın da popüler ülkeler haline gelmesi bekleniyor.

Raporun tamamına Wamda’nın internet sitesinden ulaşılabiliyor.