Avrupa Birliği’nin yürütme organı Blockchain’e odaklanan 500 bin Euro bütçeli yeni bir oluşumun duyurusunu yaptı.

Avrupa Komisyonu’nun duyurduğu Blockchain Gözlemevi isimli yeni oluşum, Blockchain ve DLT’nin etrafında görüş alışverişinde bulunacak ve konuyla ilgili bilgi toplayacak. Komisyon, bu yılın ikinci çeyreğinde olası ortakların tekliflerini de almayı planlıyor.

Komisyon, geçen ayın sonlarında, geçen yıl Avrupa Parlamentosu tarafından oluşturulan bir görev gücü ile birlikte çalışan pilot girişimin kurumsal bilgilerini geliştirmeye çalışacağını açıkladı.

Duyuru, iki yıllık sürecek ve 500 bin Euro bütçeli pilot proje ile ilgili yeni ayrıntılar içeriyor. Projenin kapsamı öncelikli olarak eğitimle ilgili olsa da, “Avrupa Blockchain topluluğu için bir platform oluşturmak ve canlandırmak” da dahil olmak üzere bazı pratik öğeler de hedefler içinde bulunuyor.

Sonuçta, polit proje AB’yi Blockchain tabanlı politikalara götürebilir. Yaptığı açıklama Avrupa Komisyonu şunları söyledi:

“Amaç, Avrupa’daki kamu otoritelerinin, bu teknolojilerin geliştirilmesini ve bu geliştirmeler için teşvik etmek. İlgili politika önerilerini formüle etmek için hangi rolü oynayacaklarını anlamaları konusunda Avrupa Komisyonuna bilgi vermek ve yardımcı olmaktır.”

Kaynak: Avrupa Birliği