Finansal teknolojiler alanında birçok yeni girişimi barındıran İsrail’de yüzlerce şirket yeni fikirler peşinde koşuyor.

Günümüzde FinTech alanındaki yeniliklerin bir kısmı İsrail’de geliştiriliyor. Tel Aviv’deki The Floor FinTech Başlangıç ​​Merkezi’ne göre, İsrail’de en az 430 FinTech şirketi, dijital bankacılıktan kaynak tedariğine kadar değişen ihtiyaçlar için ürünler geliştiriyor.

İsrail’in derin veri bilimlerindeki ünü, FinTech sektörü için 650 milyon dolarlık girişim sermayesi yarattı. Citibank ve Barclays dahil olmak üzere finansal kuruluşlar bu ülkede yenilik laboratuvarları ve hızlandırıcılar kurdu.

İşte finans dünyasını değiştiren birçok İsrail FinTech şirketinden 18’i:

Payoneer: İsrail seri girişimcisi ve yatırımcısı Yuval Tal tarafından 2005 yılında kurulan Payoneer, 12 büroda küresel çapta 700’den fazla çalışana sahip ve geçtiğimiz günlerde 180 milyon dolarlık büyüme özsermaye finansmanı turunu tamamladı. Airbnb, Amazon ve Getty Images gibi yüksek profilli müşteriler 200’den fazla ülkenin para birimini işlemek için Payoneer’ın sınır ötesi ödeme platformunu kullanıyor. Merkezi New York’ta, geliştirme merkezi ise Petah Tikva’da bulunan Payoneer, Inc 5000’in Finansal Hizmetler şirketlerinin en büyük 100’ünde yer alıyor.

OurCrowd: Şirket, 2013 yılında Kudüs’te küresel çevrimiçi ortak yatırım platformunu başlattı. Bugüne kadar platforma 110 portföy şirketi ve beş yatırım fonu ile 320 milyon dolar yatırıldı. OurCrowd uygulaması, dünya genelinde akredite edilmiş yatırımcılara fırsatlar sunuyor. Payoneer ile birlikte OurCrowd, KPMG’nin 2016 için en umut verici 100 şirket listesinde 50 önde gelen kurulan FinTech şirketi arasına girdi ve şu anda dünya çapında yedi ofise sahiptir.

Lemonade: Esra Fiverr ve Powermat’la İsrail yöneticileri tarafından kurulan Lemonade, New Yorkluların ev sahipleri ve kiracıların sigortasını satın alma biçimini değiştiriyor. Çevrimiçi ve mobil platform, sigorta sağlamak ve talepleri idare etmek için botlar ve makine öğrenimi kullanmaktadır. Aralık 2015’te 13 milyon dolarlık yatırımla başlayan Lemonade, Aralık 2016’da 34 milyon ABD doları tutarında yeni yatırım aldı ve diğer ABD eyaletlerine genişleme planlıyor. Lemonade, 2017 Geek Ödülleri’nde Yılın En İyi Yeni Başarı Ödülü’nü kazandı.

Feex: Girişim, Eylül 2012’de Waze ortak kurucusu Uri Levine tarafından, IRA, 401 (k), 403 (b), aracılık ve diğer yatırım türü emeklilik hesapları için daha düşük ücretli alternatifler bulan ücretsiz bir hizmet olarak başlatıldı. Şirketin Herzliya ve New York’ta büroları bulunmaktadır.

BondIT: Müşterinin risk profiliyle eşleşecek şekilde getiri ve riski optimize edilmiş portföyler oluşturmak için gelişmiş makine öğrenme algoritmaları kullanan BondIT sezgisel bir yazılım olarak hizmet platformu. Asya pazarına odaklanan Herzliya merkezli girişim, 2012 yılında kuruldu ve Hong Kong’da bir ofisi bulunuyor. BondIT, Accenture 2015 FinTech Yenilik Laboratuvarı Asya-Pasifik’e katıldı.

Sling: Brezilyalı mikro kredi şirketi Avante, geçtiğimiz günlerde mikro tüccarların kredi veya bankamatik kartıyla müşteri ödemelerini kolaylaştıran bilezik veya çıkartmalar gibi yenilikler sunan İsrail’de kurulu Sling’i satın aldı. Şirket Latin Amerika’ya doğru genişliyor ve İsrail’de bir inovasyon merkezi kurdu.

Zooz: Girişim kurumsal tüccarların birden fazla ödeme ve teknoloji sağlayıcısı ile bağlantı kurması ve tüm ödeme işlemi boyunca işlemleri yönlendirmesi için veri odaklı bir ödeme platformu sağlar. Şirketin, San Francisco ve Berlin’de merkezleri bulunuyor. Ayrıca İsrail Ra’anana’da bir araştırma ve geliştirme merkezi bulunuyor. Şirket bugüne kadar 40.5 milyon dolarlık yatırım aldı.

CreditPlace: Bu girişim ise yatırımcılara istikrarlı İsrail şirketleri, kamu kuruluşları ve devlet bakanlarının borçlarından ödenmemiş alacak sağlayan Tel Aviv’de kurulmuş bir yatırım platformu. Girişim, şirketler ve işletmelerin nakit akışını geliştirmesine yardımcı olurken, özel yatırımcılar için düşük riskli, yüksek getirili ve kısa vadeli likit yatırımlar yaratıyor. CreditPlace, geçen Eylül ayında 1.6 milyon dolar yatırım aldı ve 2017 boyunca diğer ülkelere genişleme planlıyor.

FundBox: Tel Aviv ve San Francisco’da ofisleri bulunan Fundbox, küçük işletmeler ve serbest çalışanlar için faturalar satın alıyor veya bu işletme arasındaki nakit akışı boşluğunu doldurmak için ticari amaçlı bir kredi vererek nakit akış yönetimi platformu sunuyor.

MyCheck: 2011’de Tel Aviv’de kurulan MyCheck, üç kıtada misafirlik hizmetleri (çoğunlukla restoran zincirleri) için Uber benzeri bir markalı mobil ödeme çözümü sunuyor. Kullanıcılar, daha hızlı ödeme, bir faturayı bölme ve bir ipucu gibi hizmetleri kullanabiliyor. Satıcılar analitik araçları alıyor ve müşteri katılımını artırıyor.

BioCatch: Girişim, web ve mobil bankacılık uygulamaları için kimlik doğrulama ve kötü amaçlı yazılım tespit çözümleri sağlamak için davranışsal biyometri kullanıyor Tel Aviv ve New York merkezli şirket, 2016 MAS Singapur Fintech Festivalinde Global Fintech Ödülünü kazandı.

I Know First: Bu girişim ise yapay zeka, makine öğrenimi, yapay sinir ağları ve genetik algoritmalar ile güçlendirilmiş gelişmiş kendi kendine öğrenme algoritmasına dayanan günlük menkul kıymetler, emtia ve para birimleri tahminleri sunar. I Know First, Tel Aviv merkezli, büyük finansal kurumlar, bankalar, hedge fonları ve özel yatırımcılar tarafından kullanılıyor.

TipRanks: 2012 yılında analistlerin, hedge fon yöneticilerinin, finansal blog yazarlarının ve şirket çalışanlarının kapsamlı bir veri seti yardımı ile hesap verebilir finansal tavsiyeler sunmak için kurulmuştur. Girişim, 2016 Benzinga Global Fintech Ödülleri’nin kazananları arasındaydı ve Finovate’de iki kez “En İyi Gösteri” ödülünü kazandı.

TravelBox: Yabancı parayla seyahat edenler için bir çözüm sunuyor. Kanada, Gürcistan, İsrail, İtalya, Japonya, Filipinler ve Türkiye’deki havalimanlarındaki kiosklar yardımı ile hediye kartlarını değerlendirmek, PayPal veya Viber Out hesaplarına eklemek veya bir Hayırsever bağışlar yapmak için kullanılıyor.

RevenueStream: Herzliya şirketi olup, online ödemelerde kredi kartı dolandırıcılığını anında tespit etmek için yapay zekaya dayalı bir platform oluşturdu. Girişim ilişkisel bir köprü algoritma sistemi kullanıyor.

Neema: Banka hesabı olmayan yabancı işçiler için para göndermek, alışveriş yapmak ve çevrimiçi faturalar ödemek ve hücresel planlar satın almak için mobil bir platform sunuyor. Üç yıl önce İsrail’deki göçmen işçilere hizmet vermek üzere Tel Aviv Merkez Otobüs İstasyonu’nda kuruldu. Neema geçtiğimiz günlerde, ABD’de banka hesabı bulunmayan 70 milyona yakın kişiye ulaşmak için San Francisco bürosunu açtı.

Covercy: 25 para birimini destekleyen uluslararası para transferleri için dijital bir altyapı sistemi sunuyor. Covercy yakın bir zamanda 1,5 milyon dolarlık finansman turunu kapattı ve İngiltere’de de lisans aldı. Microsoft Ventures Accelerator’un 2015 mezunu Covercy, 2016 Londra Teknoloji Haftasında Forbes’un en iyi 10 işyerinde yer aldı.

Rewire: 2015 yılında başlatılan Rewire, İsrail’in bankasız uluslararası çalışanlara yönelik sınır ötesi para transferleri ve ödemeleri sunan dijital bir bankacılık hizmeti. Tel Aviv’de bulunan Rewire, Hindistan, Filipinler, Tayland, Nepal, Sri Lanka ve Rusya için web tabanlı bir araç sunuyor. Şirket uluslararası alanda genişleme planlıyor.

İsrail gibi küçük bir ülkenin bu denli çok FinTech girişimi çıkartabilmesi sadece doğal kaynaklardan yoksun ve girişimcilik ekosisteminin gelişmiş olması ile açıklanamaz. Bu noktada İsrail modelinin incelenmesi ve stratejik olarak başarılı olan yönlenrinin Türkiye’deki FinTech ekosistemi için de kopyalanması ve geliştirilmesi büyük önem taşıyor.