Global bir şirkette orta ya da üst düzey yöneticilik mi yoksa yeni bir girişimin heyecanı ve riskleri mi? Konu FinTech olduğunda bankaların eli zayıflıyor gibi görünüyor.

Bir şirkette CEO ya da herhangi bir C-level yöneticiliğe giden yolda MBA yapanların şansı çok daha fazla. Standart eğitimini “Business School” unvanlı eğitim kurumlarında öğrendikleriyle pekiştirenler pek çok güçlü banka ya da danışmanlık şirketi tarafından adeta havada kapılıyor. Daha doğrusu kapılıyordu…

Financial Times’ta yayınlanan bir analiz, durumun artık değişmeye başladığını örneklerle paylaşıyor. Yazıda global danışmanlık şirketlerinden ya da finans kurumlarından ayrılıp FinTech’i tercih eden isimlerin kısa öykülerine yer verilirken, neden FinTech’i tercih ettiklerine de değiniliyor.

Sektördeki konumunu güçlendirmek adına yatırım bankaları ve danışmanlık şirketleriyle yetenek kapma yarışına giren FinTech şirketlerinden örnekler de verilirken, artık bu şirketlerin MBA sertifikalı işi bilen uzmanları kadrolarına katmak için özel bir çaba içine girdiğinden de söz ediliyor.

MBA mezunlarının FinTech tercihinde maaş faktörünün arka planda olduğuna değinilen yazıda, bir yeni girişimde çalışan MBA mezunu kişilerin ortalama başlangıç maaşının 99.255 dolar olduğu, buna karşın Stanford gibi kalitesini kanıtlamış bir okulda iki yıllık eğitim programına katılmanın maliyetinin 110 bin dolara yaklaştığına dikkat çekiliyor.

Jonathan Maules imzasıyla yayınlanan yazının tamamına bu linkten erişebilirsiniz.