Blockchain alanında eğitim, danışmanlık ve çözümler sunan Londra merkezli Coinsilium, Akıllı Sözleşmeler alanında, bir diğer Londra merkezli Blockchain teknoloji firması Oraclize ile işbirliğini duyurdu. Bu çerçevede Coinsilium CEO’su Eddy Travia iki yenilikçi kavram ile alakalı bilgiler paylaştı.

Geçtiğimiz yıl FinTech İstanbul eğitim programları kapsamında Blockchain eğitimi vermek için İstanbul’a gelen Coinsilium CEO’su Eddy Travia FinTech İstanbul’a gerçekleştirdikleri özel bir işbirliği ve bu işbirliğinin öneminin ve niteliğinin anlaşılabilmesi için temel bilgiler verdi.

Blockchain, aracıların ve eski yürütme ve uzlaştırma sistemlerinin mali yükünü ortadan kaldırırken bunun ihraççılar ve tüccarlar için güvenli bir ortamda yapılmasını sağlar.

Akıllı Sözleşmeler, Blockchain sistemlerine yerleştirilen ve ağ düğümleri (node) tarafından yürütülebilen kodlanmış talimatlar setidir. Bunları bir bilgisayar programı gibi düşünebiliriz. Bu bilgisayar programları, dijital varlıkların yayınlanmasını, depolanmasını ve aktarılmasını denetleyebilir.

Akıllı Sözleşmeler çoğu Blockchain çözümünde hayati bir rol oynamaktadır. Şu anda dünyanın pek çok yerinde finansal sisteme dahil olma, P2P kredilendirme, akıllı türevler, dijital kimlik ve haklar yönetimi gibi alanlarda çözümler geliştirilmektedir.

‘Oracle’ kavramı ile Akıllı Sözleşmelerin güvenilir dış veri kaynaklarına bağlanması sağlanır.

Öte taraftan Token adı verilen sistemlerde kredi kartı gibi temel bilgiler güvenli merkezlerde tutulurken bu bilgilerin teyid edilmesi için bilginin kendisi değil ama bilgi ile ilişkilendirilmiş Token adı verilen bir anahtar kullanılır. İşlemin kendisine ise Tokenizasyon denilir. Token tabanlı sistemler, maddi varlıklara ilişkin ‘ünvan’ veya ‘mülkiyet’ haklarına, karşılık gelen bir dijital varlığın (Token) aktarılması yoluyla ticari bir köprü oluşturur.

Finans dünyası tarafından güvenlik amacıyla kullanılan Token çözümleri Oracle çözümleri ile birlikte kullanılabilir ve yönetilebilir.

2016’da, çeşitli Blockchain işletmelerince bir dizi yeni dijital Token servisinin sunulması ve satılması yoluyla 200 milyon ABD Doları’nın üstünde bir gelir sağlandı. Genellikle kripto para birimleri için işletilen bu süreç ‘ICO’ veya “Temel Coin Teklifi” olarak adlandırılıyor. 2017 yılının ilk yarısı için hedeflenen 150 milyon ABD doları üzerindeki yeni Token teklifi yalnızca birinci çeyrekte açıklanması ile piyasada hızla büyüme bir yaşanıyor.

Kısa süre önce Andreessen Horowitz ve Union Square Ventures’ın desteklediği Polychain Capital gibi birkaç milyon dolarlık hedge fonları sadece bu Blockchain temelli ‘Token’ların edinilmesi ve ticaretinin yapılmasını desteklemek amacı ile ortaya çıktı.

Coinsilium, Ocak 2016’da Akıllı Sözleşme platformu RSK Laboratuarlarına yaptığı erken yatırımla akıllı sözleşme teknolojilerine bir yıldan uzun süre önce girmişti. O tarihten beri şirket, ilk vizyonunu doğrulayan kripto para birimleri ve Akıllı Sözleşme uygulamalarının önemli ölçüde büyümesine tanık oldu. .

Bu çerçevede Coinsilium CEO’su Eddy Travia; “Araştırma, geliştirme, teknolojik çözüm ve eğitimlerini detaylandırmak isteyen Coinsilium’un, Oracle servisleri sağlayan Blockchain teknoloji firması Oraclize ile stratejik bir işbirliği yaptığını ve bu alanda beklentileri karşılamak istiyoruz” dedi.

Her iki firma hakkında daha detaylı bilgileri web sitelerinde bulabilirsiniz.

http://www.coinsilium.com
http://www.oraclize.it