Yeni açıklanan bir rapora göre ABD’de FinTech şirketlerine yapılan yatırımlar hem adet hem de tutar olarak geriliyor. Ancak Avrupa’da tam tersi üstelik oldukça ciddi bir yükseliş var.

Girişim sermayesi şirketleri için genelde net bir tanım yapmak zordur. Kimileri çok sayıda sektörle aynı oranda ilgilenirken, kimileri ise yatırımlarını belirli spesifik alanlarla sınırlı tutmayı tercih eder. Ancak durum ne olursa olsun bu tip araştırmaların ortak noktalardan biri dünya haritasındaki değişimdir. Business Insider’da yayınlanan “Venture capital enthusiasm for fintech startups is shifting to Europe” başlıklı bir yazı, CB Insights tarafından bir süre önce açıklanan rapordan hareketle bu coğrafi değişimi ele alıyor.

Rapora göre, 2017’nin ilk çeyreği, ABD’deki FinTech şirketlerinin istediği desteği bulamadığını gösteriyor. Ülkede bir önceki çeyreğe oranla yüzde 8’lik bir düşüş yaşanmış durumda. Bu düşüş 1.1 milyarlık gerilemeyi ifade ediyor ama daha önemlisi yatırım tutarı bazında yüzde 39’luk düşüş söz konusu. Yatırım adedinin ise yüzde 9’luk azalmayla 90’a gerilediği belirtiliyor.

Buna karşın Avrupa’da ise yukarı yönlü ve oldukça güçlü bir dönüşüm dikkat çekmekte. Kıtadaki FinTech şirketleri bir önceki çeyreğe oranla yüzde 250, bir önceki yıla göreyse yüzde 133 daha fazla yatırım almış durumda. Bu da, 667 milyon dolarlık bir yatırım anlamına geliyor. Artış yatırım adedinde de kendini gösteriyor: Bir önceki çeyreğe oranla yüzde 74’lük artış ve 73 yeni yatırım.

CB Insights’ın kıdemli analistlerinden Matthew Wong, Avrupa’daki bu hızlı artışı birkaç farklı faktöre bağlıyor. Bunlardan ilkini dijital bankaların popülaritesinin artması olarak yorumlayan Wong, bununla birlikte regülatör kurumların sektöre yönelik teşvik edici düzenlemelerinin de etkili olduğunu belirtiyor.