Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), Endonezya’nın benzer kurumu ile yeni bir FinTech işbirliği sözleşmesi imzaladı.

ASIC ile Endonezya’nın Melbourne’deki Otoritas Jasa Keuangan (OJK) arasında imzalanan sözleşme, iki düzenleyicinin birbirlerinin pazarlarında finansal hizmetleri teşvik eden bir çerçeve oluşturacak ve iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirecek.

Anlaşma, yeni finansal gelişmeler karşısında pazar eğilimleri ve düzenleyici sorular hakkında bilgi paylaşmak için ortak bir çerçeve çizecek. Düzenleyiciler, işbirliğinin ülkelerindeki bu yeniliklerin geliştirilmesine yardımcı olacağına inanıyor.

Ortaklık, her iki ülkenin coğrafi yakınlığı ve Avustralya’nın Asya doğusundaki komşusu olan Endonezya’nın güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi olması nedeniyle özellikle dikkat çekici. ASIC’in duyurusu, FinTech’in ödemeler ve aktarımlar, sigorta, bireysel bankacılık ve piyasalar, borç verme ve finans gibi bir dizi geleneksel finansal ve bankacılık sektöründeki gelişmelere işaret ediyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan OJK Başkanı Pak Miliaman şunları söyledi: “Bu işbirliğinin finansal hizmet piyasalarındaki yeniliği teşvik edebileceğini ve her iki ülkede finansal sektörün gelişimi için kullanılabilecek katılımı derinleştirebileceğini umuyoruz.”

FinTech konusunda her geçen gün uluslalarası işbirlikleri giderek öne kazanıyor ve sayıları artıyor.