Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko Türkiye FinTech ekosisteminin kısaca tarihini ve bulunduğu noktanın önemini değerlendirdiği bir yazı kaleme aldı. Canko’nun yazısında altını çizdiği en önemli kavram ise “Türkiye Stratejisi” 

Finansal Teknolojiler, yenilikçi küresel ifadesi ile FinTech, bireylerin ve kurumların günlük yaşantılarını kolaylaştıran ve hızlandıran, orta vadeli planlarını belirleyen ve uzun dönemli hedeflerinde yol gösteren bir kavram olarak artık hayatımıza girdi ve hızla gelişiyor.

Geride kalan son birkaç on yıllık dönemindeki bilim kurgu olarak karşımıza çıkan fikirlerin bu gün bilimsel gerçeklere dönüştüğünü en fazla gördüğümüz alanlardan birisi FinTech. Artık robot asistanların yardımı ile ve konuşarak borsa yatırımı yapmak, yatırım hesaplarını yapay zeka algoritmalarının yönetmesi, sadece kapısından girip almak istediğiniz ürünleri torbanıza koyduktan sonra kapısından çıkarak ayrıldığınız alışveriş deneyimi, temassız ödemeler, biyometrik güvenliğin standart bir hale gelmesi… Örnekler arttırılabilir.

Diğer taraftan yenilikçi fikirler ve teknoloji sayesinde hızlı harekete geçerek bu fikirlerden çevik çözümler üretmek artık çağımızın “girişimcilik” yaklaşımının temelinde yer alıyor. Bir fikrin ortaya çıkması ile hayata geçmesi ve test edilmesi arasındaki süre öylesine kısa ki bu durum geleneksel ve köklü yapıların bu sürate adapte olmasını güçleştiriyor. Bu durum geleneksel bankacılık ve FinTech dünyası arasında en çok gündem oluşturan konulardan birisini oluşturuyor.

Türkiye’nin özellikle son 15 yılı aşkın süredir geçmişten gelen deneyimleri ile oluşturduğu güçlü bir bankacılık ve finans sistemi var. Biz bu sistemin bankalarımız üzerinde oluşturduğu rekabet yönlendirmesini, adına FinTech demeksizin, zaten uzun süredir görüyor ve yaşıyoruz. 25 yılı aşkın bir süre önce bir biri ile rekabet içindeki bankalarımızın ortak faydası için kurduğu Bankalararası Kart Merkezi doğal bir rekaberlik (rekabet ederken birlikte hareket edebilmek) kurumu. Bu çatı altında yeni yüzyılın çevik FinTech girişimleri ve bankacılık ile finans sistemi arasında da birlik köprülerinin kurulması gerekiyor. BKM olarak biz bunu kendi görevlerimizden biri olarak sahipleniyoruz ve 2016’nın Şubat ayında kurduğumuz FinTech İstanbul aracılığı ile bu stratejiyi tüm ekosistem ile paylaşıyoruz.

Bu güne kadar düzenlediğimiz FinTech 101 eğitimlerimiz, dünyanın en önemli FinTech liderleri ile gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz, pek çok yayınımız, hazırladığımız raporlarımız, düzenli olarak ürettiğimiz haber, röportaj ve makale gibi içeriklerimiz ve iştirak ettiğimiz tüm paydaş çalışmalar ile güçlü bir strateji oluşturuyoruz. Bu strateji sadece ülkemiz sınırları içinde değil aynı zamanda süregelen güçlü bankacılık teknolojilerimiz ile dünyaya da örnek olan bir Türkiye Stratejisi oluşturuyor.

Bu topraklarda büyüyen bankacılık deneyimi, başarılı girişimlerimiz, rekaberlik çatısı altında oluşturduğumuz organizasyonlarımız ile ülkemizdeki sinerjiyi önce bölgemizde lider olarak taşımak ve ardından tüm dünyaya örnek olmak nihai hedefimiz.