Blockchain’in bankalar nezdindeki uygulamaları yaygınlaşıyor. Swift’in, Hyperledger platformunda test etmeye başladığı çalışma ile farklı ülkelerde faaliyet gösteren bankalar arasındaki işlemlerin kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Nostro ve vostro hesaplar. Yani farklı ülkelerdeki bankaların birbirlerinde tuttuğu döviz hesapları. Bankacılık ekosistemi ve uluslararası ticarette kullanılan bu hesapların yönetimi işin uzmanları dışında çok kolay değil. Swift’in, Hyperledger’ın Blockchain platformu üzerinde başlattığı test çalışmaları bu süreci kolaylaştırmayı hedefliyor.

Coindesk’in haberine göre Hyperledger’ın kurucu üyelerinden biri olan Swift, bu çalışmayı BNP Paribas, BNY Mellon ve Wells Fargo gibi küresel finans şirketleri ile yürütüyor. Swift’in üst düzey yöneticilerinden Wim Raymaekers başlattıkları projeden umutlu görünüyor. Projenin başarılı olması durumunda sınır ötesi işlemlere ait maliyetlerin yüzde 30’a varan oranlarda düşmesini beklediklerini belirten Raymaekers, oluşturulan ağa farklı süreçlerde birlikte çalıştıkları Avustralya ve Yeni Zelanda bankacılık grubu ANZ ile Singapur Kalkınma Bankası ve yine Singapur’dan RBC Royal Bank’ın da dahil edileceğini belirtiyor. Test sürecine katılacak toplam kurum sayısı ise bunlarla sınırlı değil. 20 farklı kurum da bu ağa dahil edilecek ve 30 banka sisteme entegre olmuş olacak.

Raymaekers, projeyle nostro ve vostro hesaplar için kullandıkları DLT’nin ne kadar verimli olduğunu da görmüş olacaklarını ifade ediyor. Hazırlanan API’lerin ISO 20022 standardına uygun olarak hazırlandığını kaydeden Raymaekers, Blockchain üzerinde oluşturulacak akıllı sözleşmelerle sürecin an be an kontrol edildiğini sözlerine ekliyor.