Çinli internet devi Tencent, kimlik doğrulama ve dijital varlık yönetimi gibi alanlarda kullanmak üzere bir Blockchain platformu kuracağını açıkladı.

QQ ve WeChat gibi popüler sosyal hizmet sahibi olan Tencent, dijital varlık yönetimi, kimlik doğrulama ve ortak ekonomi gibi konularda kullanmak üzere Blockchain platformu kuruyor. “TrustSQL” olarak adlandırılan yeni platform, bir çekirdek zincir, bir ürün ve hizmet ve bir de uygulama katmanını içeren üç parçalı bir sistem olarak planlandı.

Tencent yaptığı açıklamada, platformu geliştirmek için kendi teknolojik kaynaklarını kullanacak. Firma aynı zamanda projeyi diğer firmalarla işbirliğini teşvik eden açık uçlu bir platform olarak gördüğünü de belirtti.

Lansmanın kesin zamanlaması henüz bilinmiyor – açıklamalar, platformun halen gelişmekte olduğunu gösteriyor – yine de bu girişim Tencent’in şimdiye kadar Blockchain alanındaki en doğrudan hareketi olarak tanımlanıyor.

Geçen yaz, Tencent’in bir yan kuruluşu, Çin’de bulunan ve Shenzhen merkezli bir Blockchain konsorsiyumuna katılan 31 şirket arasında yer aldı. Tencent destekli Webank ise geçen yılın Eylül ayında bir Blockchain etkinliğinde yer almıştı.