Blockchain projelerine yatırım yapan kurumlara Türk bankaları da katılıyor. Akbank, tanınmış dokuz global bankayla birlikte Blockchain ile para transferi ağına dahil oldu.

2017’nin bankaların Blockchain yatırımlarına ağırlık vereceği bir yıl olacağını sizlerle daha önce pek çok kez paylaşmıştık. Son olarak, uluslararası para transferinde Blockchain altyapısı üzerinde çözüm sunan Ripple’ın ağına 10 yeni banka eklendi. Türk bankacılık sistemi açısından önemli olan noktaysa bu bankalar arasında Akbank’ın da bulunması.

Akbank, küresel para transfer sisteminin yeni platformu Ripple ile anlaşmasının ilk adımı olarak, Almanya’da faaliyet gösteren iştiraki Akbank AG üzerinden tüzel ödemeler kapsamında pilot çalışma başlattı. İlk işlemlerin Mayıs ayında hayata geçirilmesi bekleniyor.

Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, küresel düzeyde tüm gelişmeleri yakından izleyerek dijital teknolojinin sunduğu tüm olanakları müşterileri için fırsata dönüştürmeye odaklandıklarının altını çizerek, “Tüm dünyada yeni kullanım alanları oluşmaya başlayan blockchain teknolojisini yurtdışı para transferlerinde kullanma konusunda önemli bir adım atan Türkiye’deki ilk banka olmaktan heyecan ve mutluluk duyuyoruz” dedi ve ekledi: “Günümüzde finans sektörü başta olmak üzere birçok farklı alanda devrim niteliğinde çözümler sunan Blockchain teknolojisiyle müşterilerimize yenilikçi dijital ürünler sunmaya devam edeceğiz. Teknolojinin geldiği bu yeni aşamanın, hız ve şeffaflığı artırırken, aynı zamanda maliyetleri de düşürerek finans sektöründe para transferi dahil birçok alanda yeni bir dönem açacağını düşünüyoruz.”

Dünyada bu konudaki gelişmeleri ve finans sektörü ile teknolojiyi birleştiren FinTech’leri yakından takip ettiklerini belirten Ulutaş, Akbank’ın yenilikçilik vizyonu doğrultusunda FinTech’lerle yapılacak doğru ve stratejik işbirlikleriyle müşterilerini yeni teknolojilerle buluşturmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Akbank dışında Japonya’dan MUFG ve SBI Remit, İspanya’dan BBVA, İsveç’ten SEB, Hindistan’dan Yes Bank ile Axis Bank, ABD’den Star One Credit Union ile EX Forex ve Kanada’dan Cambridge FX’in dahil olduğu Ripple 2012 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

Kurduğu Blockchain temelli platform ile dünyanın dört bir yanındaki bankaların uluslararası para transferlerine hız ve güvenlik sağlayan Ripple, halen San Fransisco, New York, Londra, Lüksemburg ve Sidney’deki ofisleriyle çalışmalarını yürütüyor.