Ödeme sistemlerindeki problemlere alternatif çözümlerin konuşulduğu Uluslararası Borsa Banka ve Sigorta Fuarı (Finex 2017) bu yıl Tahran’da gerçekleşti. Etkinlikte İran ve Türkiye FinTech ekosistemleri kıyaslandı, potansiyel işbirlikleri ele alındı.

Fuarda eksikliklere çözüm önerileri sunularak yeni fırsatların temeli atıldı. Etkinlikte Türkiye’nin büyüyen FinTech şirketlerinden Finartz’ın Kurucusu ve Genel Müdürü Cihan Demir: ”İranlıların Türkiye’deki kartlı ödeme işlemleri için iki ülke arasındaki FinTech girişimleri işbirlikleri yapabilirler, bu işbirliklerinde API tabanlı çözümleri kullanabilirler. Çünkü bu direkt olarak kartlı bir işlemin tamamlanması için iki sistem arasındaki en kolay entegrasyon yöntemidir. Ayrıca FinTechler için bu tip çözümler kullanmak; ödeme, para transferi, sigorta gibi sistemlerin dışarıya açılmasını çok daha kolay hale getirir“ diyerek, iki ülkenin ödeme sistemlerini bir araya getirecek bir FinTech ekosistemi oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Demir, fuardaki konuşmasında; İran’da ödeme geçidi ve dijital cüzdan konusundaki eksikliklerin, İranlıların ülkemizde ödeme yapmakta zorlanmasına neden olduğunu belirtti.

İran, politik sebepler dolayısıyla uluslararası banka sistemine kapalı. Kullandıkları kart ağı Shetab, sadece İran’a özgü olduğu için ülkemize gelen İranlılar gelmeden önce bankalarından para çekiyor, sonra onu dövize çeviriyor, burada tekrar TL’ye çeviriyor ve harcamalarını ancak bu şekilde gerçekleştirebiliyor. Birbirine bu kadar yakın ve kuvvetli ilişkilere sahip iki ülkenin vatandaşlarının iki komşu ülkede yaşamasına rağmen, hesabındaki parayı kullanamayıp, ülkesinden nakit para getirmeyince hiçbir şekilde alışveriş yapamaması, durumun ciddiyetini kanıtlar nitelikte.